Sektorkolejowy » Współpraca transportowa Polski i Arabii Saudyjskiej

Współpraca transportowa Polski i Arabii Saudyjskiej

pzez Damian

28 sierpnia 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i usług logistycznych Arabii Saudyjskiej Salehem Al-Jasserem. Wizyta ministra ds. transportu Arabii Saudyjskiej w Warszawie jest m.in. wynikiem ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z księciem koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, które odbyło się 7 marca 2023 r. w Rijadzie.

— Polska, tak jak i Arabia Saudyjska, mają wiele do zaoferowania sobie nawzajem. Transport, połączenia transportowe oraz infrastruktura transportowa stanowią fundament dynamicznego rozwoju gospodarczego. Jestem przekonany, że nasza współpraca w tej dziedzinie z pewnością wzmocni relacje między naszymi krajami, przyczyniając się do ich dalszego dobrobytu i rozwoju — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jednym z obszarów współpracy między Polską a Arabią Saudyjską jest rozwój infrastruktury transportowej. Arabia Saudyjska realizuje strategię „Wizja 2030”, ogłoszoną przez rząd saudyjski w 2016 r., która zakłada m.in. modernizację i rozbudowę sieci drogowej, kolejowej, lotniczej i portowej, a także promowanie transportu publicznego zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego transportu.

Minister Adamczyk przedstawił polskie, bogate doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie rozwoju infrastruktury transportowej, zwłaszcza po 2015 roku, kiedy to nastąpił dynamiczny wzrost inwestycji w tym obszarze, skutkujący m.in. budową i modernizacją ponad 2000 km autostrad i dróg ekspresowych, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich obecnie istniejących. Te działania znacząco wpłynęły na bezpieczeństwo, komfort podróżowania oraz redukcję czasu podróży między głównymi ośrodkami w Polsce. W tym czasie zmodernizowanych zostało także ok. 7,9 tys. km torów kolejowych, co odpowiada przeszło 63 proc. całkowitej obecnej sieci przewidzianej do realizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r. z perspektywą do 2032. Pozwoliło to na wdrożenie nowoczesnego taboru kolejowego oraz zaawansowanych systemów sterowania ruchem, a w efekcie podniosło dostępność i konkurencyjność kolei jako środka transportu.
Inwestycje w infrastrukturę transportową objęły także porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie–Świnoujściu, przez co stały się one kluczowymi punktami na mapie europejskiego transportu. Jako brama do Europy Środkowo-Wschodniej oferują nie tylko strategiczne położenie, ale również nowoczesne rozwiązania logistyczne.
Omawiając transport lotniczy, minister Adamczyk wskazał na systematyczny wzrost liczby pasażerów po okresie pandemii COVID-19. W rekordowym 2019 r. polskie lotniska obsłużyły 49 milionów pasażerów.

Polska może również pochwalić się osiągnięciami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu ostatniej dekady, co zostało docenione poprzez przyznanie jej nagrody PIN przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w kraju spadła o 47 proc. Co ważne, mimo zwiększenia natężenia ruchu po pandemii COVID-19, trend spadkowy utrzymuje się niezmiennie.

Umowa o komunikacji lotniczej podpisana

Po rozmowach bilateralnych ministrowie podpisali umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej. Umożliwi ona uruchomienie przez Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Arabią Saudyjską.

— Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego sektora lotniczego, który w ciągu ostatnich lat stał się jednym z liderów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój naszych portów lotniczych, inwestycje w nowoczesne technologie oraz wysoki standard obsługi klienta pozwoliły nam zdobyć uznanie na międzynarodowej arenie. Z tego powodu z wielkim optymizmem patrzymy na możliwości współpracy z Arabią Saudyjską, krajem o silnych tradycjach lotniczych i ogromnym potencjale rynkowym — zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wymiana doświadczeń w obszarze zarządzania ruchem

Minister A. Adamczyk podkreślił, że niezależnie od rodzaju transportu ważna jest możliwość wymiany wiedzy oraz najlepszych praktyk w zakresie zarządzania transportem, czy to drogowym, kolejowym, morskim, czy też lotniczym. Podczas wizyty delegacji Arabii Saudyjskiej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprezentowany został korzystający z nowoczesnych technologii Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) na sieci TEN-T. System umożliwia dynamiczne zarządzanie ruchem w celu poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększenia płynności transportu drogowego w najważniejszych polskich korytarzach transportowych zarządzanych przez GDDKiA. Pozwala m.in. pozyskiwać bieżące informacje o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą, czasach przejazdu na poszczególnych trasach objętych systemem, dostarcza informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne. Zawiera też szereg funkcjonalności, które wspierają GDDKiA w zarządzaniu infrastrukturą i przy realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem na drogach.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz