Sektorkolejowy » W sobotę pociągi zatrzymają się na godzinne nocne przestoje

W sobotę pociągi zatrzymają się na godzinne nocne przestoje

pzez Adrian

Już w najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę, będzie mieć miejsce zmiana czasu z letniego na zimowy. Dla pasażerów oznacza to, że jeśli wybierają się w nocną podróż z 30 na 31 października, w pociągu spędzą godzinę dłużej niż trwa przejazd na danej trasie.

Jak kolej radzi sobie ze zmianą czasu?

Na polskiej kolei, podobnie jak w innych europejskich krajach, panuje zasada godzinnego postoju w noc, w którą czas zmienia się z letniego na zimowy. Najbliższa zmiana nastąpi w weekend. Wówczas o godz. 3:00 zegary zostaną cofnięte na godz. 2:00. Tym samym nocne pociąg o tej porze zatrzymają się na najbliższej stacji kolejowej, gdzie będą miały godzinny postój, po czym wyruszą w dalszą trasę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dojdzie do zaburzeń w aktualnym rozkładzie jazdy.

Które pociągi PKP Intercity będę mieć nocne postoje na stacjach?

W przypadku PKP Intercity nocne przestoje będzie mieć 15 składów. Wszystkie, które wyruszą w trasę nocą i będą przewozić pasażerów dłużej niż do godz. 3:00 czasu letniego, zostaną objęte przestojem. Będą to pociągi następujących relacji: Warszawa Wschodnia–Jelenia Góra; Jelenia Góra–Warszawa Wschodnia; Warszawa Wschodnia–Świnoujście; Świnoujście–Warszawa Wschodnia; Zakopane–Gdynia Główna; Gdynia Główna–Zakopane; Przemyśl Główny–Wrocław Główny; Wrocław Główny–Przemyśl; Kraków Główny–Kołobrzeg; Kołobrzeg–Kraków Główny; Przemyśl Główny–Świnoujście; Świnoujście–Przemyśl Główny; Bohumin–Berlin; Bielsko-Biała Główna–Gdynia Główna; Gdynia Główna–Bielsko-Biała Główna.

Autor: Agata Sumara
Fot. Grzegorz Sosnowski

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz