Sektorkolejowy » Świąteczne działania Straży Ochrony Kolei

Świąteczne działania Straży Ochrony Kolei

pzez Damian

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz Objawienie Pańskie potocznie nazywane Świętem Trzech Króli. Jest to okres wzmożonego ruchu na kolei. Wiele osób wyjeżdża, by spotkać się z najbliższą rodziną lub wypocząć. W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących koleją w dniach od 22 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzili wzmożone działania na terenie całego kraju. Priorytetem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym.

W okresie świątecznym blisko 3 tysiące funkcjonariuszy czuwać będzie nad bezpieczeństwem osób korzystających z usług kolei. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, szlakach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pociągi pasażerskie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariusze wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt m.in.: Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, lornetki termowizyjne i noktowizory.

Swoje działania Straż Ochrony Kolei prowadzić będzie również po cywilnemu z wykorzystaniem grup operacyjno-interwencyjnych przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych zapobiegającym przestępstwom i wykroczeniom na obszarach kolejowych. Niewyróżniający się patrol GOI to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, którzy myślą, że są niezauważeni w zatłoczonych miejscach.

Funkcjonariusze SOK będą wspierani przez koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych formacji prowadząc wspólne patrole z Policją, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową oraz Inspekcją Transportu Drogowego. Funkcjonariuszy wspierać będą także psy służbowe.

Straż Ochrony Kolei apeluje do wszystkich przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ przedświąteczny pośpiech i wzmożona liczba podróżnych mogą powodować niebezpieczne sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu, a także innych osób. Przypominamy również podróżnym, aby nie pozostawiali swojego bagażu bez opieki, a wartościowe przedmioty posiadali przy sobie.

Całodobowy numer alarmowy SOK –  22 474 00 00

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz