Sektorkolejowy » Śląscy kolejarze wywalczyli podwyżki. Zajęło im to dwa lata

Śląscy kolejarze wywalczyli podwyżki. Zajęło im to dwa lata

pzez Patryk

Wynagrodzenia zasadnicze większości pracowników Kolei Śląskich (KŚ) wzrosną od 1 października br. od 100 do 250 zł brutto

Instruktorzy dostaną miesięczne premie w wysokości 300 zł brutto. W przyszłym roku na wyższe płace mogą liczyć pracownicy administracji. O podwyżki śląscy kolejarze walczyli od dwóch lat, prowadząc spór zbiorowy. Porozumienie ws. zmiany w wynagrodzeniach podpisano 29 lipca.

Negocjacje z zarządem Kolei Śląskich prowadziły organizacje związkowe – zakładowa „Solidarność” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach.

Nowe zasady wynagrodzenia będą obowiązywały od października. Wyższe pensje otrzymają m.in. kierownicy pociągów, konduktorzy, rewidenci taboru, maszyniści czy osoby sprzątające pociągi.

Dodatkowo wzrosną też wynagrodzenia instruktorów – otrzymają oni miesięczną premię w wysokości 300 zł brutto. Premia ma być jednak przyznawana za brak wypadków spowodowanych przez pracowników, których szkolą poszczególni instruktorzy.

W porozumieniu zawarto również zapisy dotyczące tego, że od 1 stycznia 2022 r. system nagród obejmie pracowników, którzy obecnie nie posiadają prawa do miesięcznej premii. Takimi pracownikami są osoby zatrudnione w administracji – stanowią one około 30% załogi.

To nie koniec rozmów związkowców z zarządem KŚ o wynagrodzeniach – nowa tura negocjacji ma się rozpocząć po zakończeniu I kwartału 2022 r.

Koleje Śląskie, zatrudniające obecnie około 1100 osób, świadczą usługi w zakresie przewozów pasażerskich od 2011 r. Spółka obsługuje 15 linii na terenie woj. śląskiego, z czego dwie kończą się w Małopolsce, jedna na Opolszczyźnie, a jedna w kraju morawsko-śląskim. Na mocy umowy ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim KŚ będą przewozić podróżnych na tych trasach do końca grudnia 2030 r.

Źródło zdjęć: www.kolejeslaskie.com
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz