Sektorkolejowy » Skoda chce wzmocnić pozycję we Włoszech jako producent taboru kolejowego i miejskiego

Skoda chce wzmocnić pozycję we Włoszech jako producent taboru kolejowego i miejskiego

pzez Adrian

Skoda Transportation Group otworzyła we Florencji biuro nowej spółki zależnej, która ma operować na rynku włoskim, by wzmocnić pozycję czeskiego producenta na rynku międzynarodowym. We Włoszech chce się skupić głównie na transporcie kolejowym i taborze transportu miejskiego.

Czeska firma chce oferować włoskim partnerom kompleksowe rozwiązanie, począwszy od produkcji poszczególnych komponentów po dostawę kompletnych pojazdów i ich późniejszą konserwację. W przeszłości realizowała już kilka zamówień dla włoskich klientów – m.in. w Bolonii kursują jej trolejbusy, a w sycylijskim Cagliari – tramwaje.

Dyrektorem zarządzającym włoskiej spółki zależnej została Olesea Lachi, która od lat odpowiada za sprzedaż taboru w Grupie. Mówi, że dostrzega wiele podobieństw między operatorami czeskimi i ich włoskimi odpowiednikami.

Specyfika, preferencje i przyzwyczajenia włoskich operatorów są podobne do, tych, z jakimi mamy do czynienia w Czechach. Wiele miast w obu krajach znajduje się na liście UNESCO i oferuje wspaniałe historyczne centra charakteryzujące się wąskimi uliczkami, łukami o małym, zakrzywionym promieniu, które stawiają wyższe wymagania producentom pojazdów” – podkreśla.

Jednym z celów, jakie we Włoszech chce zrealizować czeska firma, jest wprowadzenie na tory samojezdnych tramwajów zeroemisyjnych. A Florencja, gdzie otwarto właśnie biuro, niedawno znalazła się na liście dziewięciu włoskich miast, które do 2030 r. mają być „zeroemisyjne” lub neutralne dla klimatu, co oznacza, że ​​pojazdy, które nie emitują spalin, są tam niezbędne.

Skoda znana jest m.in. z produkcji niskopodłogowych tramwajów, lokomotyw elektrycznych, składów podmiejskich, pojazdów metra, autobusów elektrycznych i trolejbusów. Wytwarza również systemy sterowania i napędu systemów transportowych.

Autor: Agata Sumara
Fot. Skoda Group

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz