Polski producent zaawansowanych systemów symulacyjnych rozpoczyna ofertę publiczną akcji z zamiarem pozyskania 10 mln zł na dalszy rozwój. Spółka, która zdominowała krajowy rynek symulatorów kolejowych z 78-procentowym udziałem, planuje przeznaczyć pozyskane środki na ekspansję międzynarodową oraz rozwój technologiczny w nowych segmentach.
Dominacja na polskim rynku symulatorów kolejowych
SIM Factor w latach 2022-2024 dostarczył 29 symulatorów kolejowych dla krajowych odbiorców, co ugruntowało jego pozycję jako lidera w tym segmencie. Łącznie firma ma już na swoim koncie 56 wdrożonych rozwiązań różnego typu, a kolejnych 38 znajduje się obecnie w fazie produkcji. Te imponujące liczby świadczą o dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa i rosnącym zapotrzebowaniu na zaawansowane systemy szkoleniowe.
Dywersyfikacja portfolio produktowego SIM Factor
Michał Wierzbicki – prezes zarządu SIM Factor, podkreśla wszechstronność opracowanej technologii: Nasze rozwiązania zostały zaprojektowane z myślą o szerokim spektrum zastosowań – od podstawowej obsługi maszyn po symulacje lotów kosmicznych.
Firma już teraz może pochwalić się udanymi wdrożeniami w sektorach pozakolejowych, między innymi dla Planetarium Śląskiego oraz w obszarze energetyki wiatrowej.
Plany rozwoju i ekspansji międzynarodowej
Debiut na NewConnect (rynek akcji prowadzonych przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych – GPW) ma być katalizatorem dalszego rozwoju spółki. W ramach oferty publicznej SIM Factor zaoferuje do 560 tys. akcji nowej emisji serii B. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na:
- intensyfikację ekspansji zagranicznej
- rozwój własnych możliwości produkcyjnych
- zabezpieczenie realizacji kontraktów wielkoskalowych
Innowacyjne zastosowania w sektorze obronnym
Szczególnie obiecującym kierunkiem rozwoju wydaje się sektor obronny. SIM Factor już współpracował z jedną ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), prezentując symulatory holograficzne podczas targów MSPO w Kielcach.
To rozwiązanie stanie się standardem na światowych targach branżowych, nie tylko w sektorze obronnym – przewiduje prezes Wierzbicki.
Perspektywy rozwoju
Proces budowy księgi popytu na akcje SIM Factor rozpocznie się 26 lutego i potrwa do 4 marca 2024 r. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia firmy oraz rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane systemy symulacyjne w różnych sektorach gospodarki, debiut giełdowy może otworzyć przed spółką nowe możliwości rozwoju i umocnić jej pozycję nie tylko na rynku krajowym, ale również międzynarodowym.




Autor: Damian Malesza
Fot. SIM Factor / LinkedIn
Sprawdź również: