Sektorkolejowy » Rozbiórka i budowa wiaduktu kolejowego w Krakowie

Rozbiórka i budowa wiaduktu kolejowego w Krakowie

pzez Patryk

W Krakowie modernizowana jest linia średnicowa, w ramach której powstają cztery tory na odcinku Kraków Płaszów–Kraków Główny. W ramach tego przedsięwzięcia zbudowany zostanie wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Wielkopolskich w miejscu starego obiektu

Kilka dni temu, w miniony weekend, przy stacji Kraków Płaszów zamontowano dodatkowy rozjazd, dzięki czemu pociągi korzystają z nowego toru na odcinku od ul. Dekerta do Stawu Płaszowskiego. Takie rozwiązanie pozwoliło na szybsze przejście do przebudowy wiaduktu nad ul. Powstańców Wielkopolskich.

W najbliższy piątek (13 sierpnia) w nocy rozpocznie się rozbiórka starego wiaduktu. W związku z tym do porannych godzin w niedzielę (15 sierpnia) ograniczony zostanie przejazd samochodem pod wiaduktem, dla których wydzielony zostanie jeden pas. W kolejny weekend prace rozbiórkowe będą kontynuowane (od piątku do niedzieli). Po zakończonym demontażu ruszy budowa nowego obiektu.

Na nowym wiadukcie kolejowym znajdą się dwa dodatkowe tory pomiędzy Krakowem Płaszowem i Krakowem Głównym. Będzie on szerszy od obecnego obiektu, wydzielone zostanie też więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów. Podczas przejazdu wiaduktem pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 100 km/godz.

Przebudowa infrastruktury odbywa się w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” wartego 1 mld zł. Celem jego realizacji jest usprawnienie przejazdów pociągów zarówno międzynarodowych i dalekobieżnych, jak i regionalnych oraz aglomeracyjnych. Będzie to możliwe poprzez rozdzielenie ruchu dalekobieżnego i aglomeracyjnego.

Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: http://krakow-rudzice.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz