Sektorkolejowy » Rewolucja w Edukacji Transportu: Nowe kierunki studiów w obszarze bezpieczeństwa na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej

Rewolucja w Edukacji Transportu: Nowe kierunki studiów w obszarze bezpieczeństwa na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej

pzez Damian

Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej wprowadza nowatorskie kierunki studiów magisterskich, które przygotują przyszłych specjalistów do sprostania współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa w transporcie. Nowe programy: Bezpieczeństwo logistyczne oraz Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w transporcie, dostępne od roku akademickiego 2024/2025, łączą najnowsze technologie z praktycznym zastosowaniem i stanowią unikalną ofertę na rynku edukacyjnym.

W obliczu zachodzących dynamicznie zmian technologicznych i prawnych, a także zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi, bezpieczeństwo w transporcie, który stanowi ważny komponent strategicznej infrastruktury krytycznej państwa staje się jednym z kluczowych obszarów zainteresowania. Politechnika Warszawska, wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, uruchamia dwa nowatorskie kierunki studiów magisterskich: Bezpieczeństwo logistyczne oraz Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w transporcie, dostępne od roku akademickiego 2024/2025.

Bezpieczeństwo w transporcie to zagadnienie o kluczowym znaczeniu, zarówno dla instytucji publicznych, jak i przedsiębiorców, ale też obywateli. Instytucje publiczne mają obowiązek zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną niezbędną do funkcjonowania gospodarki, a infrastruktura transportowa stanowi szczególnie istotny obszar, który jest narażony na ataki cybernetyczne, terrorystyczne, ale może również podlegać innym negatywnym zjawiskom, przy tym jest niezbędna do realizacji funkcji gospodarczych i obronnych kraju. W kontekście przedsiębiorstw, bezpieczeństwo jest coraz bardziej złożonym zagadnieniem, nabierającym znaczenia w ostatnich latach ze względu na dynamiczne środowisko w jakim zachodzą procesy logistyczne i występujące zaburzenia w łańcuchach dostaw. Obszary te wymagają odpowiednich specjalistów mogących zapewnić niezawodność i odporność realizacji zadań systemów transportowych i logistycznych.

Nowe kierunki studiów mają na celu wzmocnienie kompetencji w tym zakresie, przygotowując absolwentów do sprostania wyzwaniom współczesnego środowiska bezpieczeństwa. Jednocześnie ich programy zostały tak sprofilowane, że studia są adresowane nie tylko do osób zainteresowanych aktywnością zawodową w transporcie, ale również administracji publicznej i szeroko zakrojonej branży logistycznej, chociażby w podmiotach z sektora energetycznego czy zbrojeniowego stanowiących, podobnie jak transport, krytyczne aktywa z perspektywy funkcjonowania państwa.

Żywimy przekonanie, że odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania zarówno systemów transportowych, jak i całej gospodarki – podkreśla Dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna.

Nowe programy studiów oferują studentom możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy. Dzięki współpracy z partnerami gospodarczymi, programy te łączą najnowsze osiągnięcia technologiczne z praktycznym zastosowaniem w obszarze bezpieczeństwa transportu.

Bezpieczeństwo logistyczne – Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu oceny, projektowania i zarządzania systemami logistycznymi, w tym zarządzania ryzykiem, stosowania nowoczesnych metod analizy dużych zbiorów danych, zastosowania sztucznej inteligencji w zabezpieczeniu logistycznym czy automatyzacji procesów.

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w transporcie – Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie projektowania odpornej infrastruktury transportowej czy szerzej krytycznej, technologii informacyjnych i cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania zagrożeniami.

Nowe kierunki oferują elastyczny tryb nauczania, łącząc zajęcia online z tradycyjnymi, a także możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów i udziału w programach mobilności międzynarodowej. Warte podkreślenia jest to, że studia trwają 3 semestry i są całkowicie bezpłatne. W ten sposób Politechnika Warszawska nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby rynku, ale również przygotowuje swoich studentów do realizacji obecnych i przyszłych wyzwań zawodowych.

Dzięki tym nowoczesnym programom, Politechnika Warszawska umacnia swoją pozycję lidera w kształceniu przyszłych specjalistów w dziedzinie transportu i logistyki, gotowych do stawienia czoła wyzwaniom XXI wieku.

Więcej informacji o Wydziale Transportu Polityki Warszawskiej https://www.wt.pw.edu.pl/

Źródło: Informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz