Sektorkolejowy » Kraków z pierwszym przejazdem w technologii CONTRACK

Kraków z pierwszym przejazdem w technologii CONTRACK

pzez Damian

Pierwszy przejazd tramwajowy w technologii wielkogabarytowych płyt prefabrykowanych CONTRACK został zabudowany na ulicy Telimeny w Krakowie. Zastosowanie nowatorskiego elementu infrastruktury szynowo-drogowej jest efektem doskonałej współpracy dostawcy technologii, zarządcy sieci tramwajowej i podmiotu odpowiedzialnego za jej utrzymanie.

Z końcem lipca w Krakowie, na przejeździe tramwajowym stanowiącym część układu skrzyżowania ulic Telimeny/Ćwiklińskiej/Aleksandry, zabudowano przejazd tramwajowy w technologii wielkogabarytowych prefabrykatów CONTRACK. Technologia zwiększa trwałość i jakość nawierzchni, jednocześnie przyspiesza zabudowę i ogranicza do minimum czas potrzebny na prace utrzymaniowe związane z krytycznymi przejazdami drogowymi i elementami torowisk tramwajowych. Ma odciążyć mieszkańców, kierowców i zarządców miasta z konieczności długotrwałego korzystania z zastępczej komunikacji i organizacji objazdów najbardziej ruchliwych ulic – zabudowa, wymiana i naprawa kluczowych elementów infrastruktury ma docelowo zajmować do 72 h (tzw. prace weekendowe).

Technologiczne partnerstwo

Choć wdrożenie na przejeździe na ul. Telimeny jest pierwszą realizacją wykorzystującą wielkogabarytowe płyty CONTRACK w Krakowie (wcześniej zabudowane zostały już prefabrykowane rozjazdy w Bytomiu, Poznaniu i Rudzie Śląskiej), Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) od samego początku aktywnie uczestniczy w rozwoju tej technologii.

Już na etapie planowania technologii Zarząd Dróg Miasta Krakowa wspierał nas, przekazując m.in. list intencyjny, który przyczynił się do zdobycia finansowania ze środków NCBiR. Udostępnienie nam lokalizacji w ważnym punkcie komunikacyjnym na pierwszą zabudowę przejazdu to konsekwentna kontynuacja tej polityki, a także praktyczne potwierdzenie, że technologia jest potrzebna zwłaszcza w miejscach, gdzie konieczne są niestandardowe rozwiązania. W przypadku realizacji na Telimeny chodziło o przejazd zabudowany w łuku. – mówi prezes CONTRACK, Grzegorz Leszczyński.

Zabudowę przejazdu na ul. Telimeny traktujemy jako test sprawdzający technologię CONTRACK. Widzimy potencjał do wykorzystania jej w ścisłym centrum miasta, gdzie ekstremalnie małe łuki nie pozwalają na wykorzystanie standardowych prefabrykatów, a czas budowy jest kluczowy dla krytycznych punktów komunikacyjnych. – mówi Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Co istotne, zadanie realizowane było nie w ramach nowej inwestycji liniowej, lecz planowych prac utrzymaniowych. W Krakowie odpowiada za nie firma ZUE i także dla niej doświadczenie z zabudową, a zwłaszcza późniejszą eksploatacją prefabrykatów CONTRACK, ma znaczenie.

CONTRACK testuje nowe rozwiązania

Choć zabudowa przejazdów CONTRACK będzie docelowo zajmowała do 72 h, warunki wstrzymania ruchu tramwajowego na Telimeny (prawie miesięczne zamknięcie torowiska związane z równoległymi pracami na pętli “Nowy Bieżanów P+R”) dały możliwość testowania alternatywnych rozwiązań. Dzięki temu przy kolejnych realizacjach, a szczególnie podczas zabudowy skomplikowanych czy nietypowych układów torowych, będziemy mogli dobrać najbardziej efektywne rozwiązania organizacyjne, logistyczne i materiałowe. To dla nas duży krok i możliwość zdobycia kluczowego, praktycznego doświadczenia. – dodaje prezes Grzegorz Leszczyński.

Podczas zabudowy przetestowano m.in. rozwiązania logistyczne dotyczące załadunku, dostawy i rozładunku prefabrykatów. Do załadunku w siedzibie firmy na krakowskim Bieżanowie wykorzystano wielkogabarytową bramownicę trójkołową. Produkt został następnie przetransportowany naczepą na miejsce zabudowy, gdzie nastąpił rozładunek i ułożenie płyt. Do tych prac wykorzystano nie tylko standardowy sprzęt (dźwig), ale też specjalistyczne urządzenia, takie jak bramownica PWP oraz samojezdny dźwig przemysłowy o udźwigu 100 t, które umożliwiły wykonanie operacji logistycznych pod trakcją tramwajową. Technologie były używane jako zamienne i wspierające, tak aby możliwe było sprawdzenie możliwości pracy z dużym i ciężkim prefabrykatem w wąskiej przestrzeni zabudowy.

Udostępniona lokalizacja i towarzyszące warunki pozwoliły nam też przetestować różne sposoby ustawiania płyt w planie i profilu. Wykorzystaliśmy specjalne podpory montażowe boczne i środkowe, sprawdzając ich skuteczność. Dzięki temu udoskonalimy sposoby regulacji położenia prefabrykatu. – mówi Dorota Błaszkiewicz-Juszczęć, manager ds. produktu CONTRACK. 

Czym wyróżnia się technologia CONTRACK?

CONTRACK pozwala na prefabrykację wielkogabarytowych płyt projektowanych indywidualnie, ściśle dostosowanych do warunków konkretnej geometrii i wymagań terenu. Spójność konstrukcji uzyskiwana jest dzięki iniekcji pod płyty samorozlewnej szybkoschnącej zaprawy cementowej, która łączy warstwy zabudowy. Tworzy to monolit gwarantujący szczelność konstrukcji, wysoką wytrzymałość i możliwość wymiany elementów stalowych bez konieczności demontażu i ponownej produkcji płyt betonowych. W ten sposób skrócona zostanie nie tylko zabudowa nowych elementów infrastruktury, ale też czas przyszłych jej remontów.

  • Wielkogabarytowe płyty przejazdowe zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie ma konieczności stosowania dodatkowych płyt w obszarze międzytorza. Każda z płyt dedykowanych poszczególnym tokom torowym została poszerzona w taki sposób, aby zająć swoją połowę międzytorza i sumarycznie z drugim tokiem „pokryć” całą szerokość przejazdu. – wyjaśnia Jakub Mosznienko, kierownik ds. produkcji płyt prefabrykowanych CONTRACK.

Przejazd na ul. Telimeny jest o tyle nietypowy, że musiał zostać wykonany w łuku. Możliwości zastosowania dostępnych dotąd rozwiązań w takim przypadku są znacznie ograniczone – do zabudowy musiałoby zostać użytych aż ok. 25 prefabrykowanych płyt betonowych. CONTRACK pozwolił na zredukowanie tej liczby do zaledwie 4 elementów nawierzchni. Jak zapewniają przedstawiciele CONTRACK bazując na doświadczeniu z ul. Telimeny, w przyszłości takie zadania będą mogły zostać wykonane przy użyciu jedynie dwóch płyt, a nawet z wcześniej zintegrowaną szyną.

Źródło: Contrack

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz