Od poniedziałku 15 maja trwa Tydzień Bezpieczeństwa 2023. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie przez największą inicjatywę promującą bezpieczeństwo w miejscu pracy w Polsce – Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Inicjatywa, która w samym centrum stawia największą wartość – życie, ma na celu promocję kultury pracy i zasad bezpieczeństwa na polskich budowach.
Bezpieczeństwo jest rozmaicie pojmowanie i definiowane, ale należy do wartości najwyżej cenionych i chronionych. Działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie wymagają zastosowania systemowego podejścia. Podstawową zasadą tego podejścia jest dążenie do zrozumienia istoty problemów, uchwycenie spraw zasadniczych dla analizowanego zjawiska. Wypadek jest wynikiem błędu ludzkiego lub niedopatrzeń systemowych. Nie ma jednej słusznej drogi do osiągnięcia bezpieczeństwa na placu budowy, jednakże trzeba podążać w kierunku maksymalizacji tego poziomu.
Istotą inicjatywy organizowanej przez 17. największych firm budowlanych w Polsce jest zwrócenie uwagi, że bezpieczeństwo opłaca się także inwestorom, ponieważ dobrze przygotowana i bezpieczna budowa jest sprawniej realizowana, a co za tym idzie, przynosi korzyści finansowe i wizerunkowe. Dlatego poza wieloma działaniami w zakresie zabezpieczania wykonywanych prac tak ważne są takie kampanie edukacyjne. W tym roku pracownicy firm Porozumienia biorą lub wezmą udział w setkach prezentacji, pokazów, warsztatów i szkoleń propagujących kulturę bezpiecznej pracy.
Gwóźdź i Fundament – bohaterowie tegorocznej kampanii
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, zrzeszenie 17 największych firm budowlanych na rynku, zaprezentowało dwóch fikcyjnych bohaterów – Fundament i Gwóźdź, którzy w przystępnej formie mają promować postawy poprawne i eliminować te negatywne na placu budowy. Kampania potrwa do 21 maja. To pierwsza kampania wizerunkowa w historii organizacji. Towarzyszy jej seria filmów publikowanych w mediach społecznościowych wszystkich zrzeszonych firm oraz u partnerów branżowych, plakaty zapowiadające Tydzień Bezpieczeństwa na wszystkich budowach, wydana został także gra planszowa promująca bezpieczeństwo. Postacie Fundamentu i Gwoździa wykorzystywane będą również w instruktażach i materiałach szkoleniowych w firmach z Porozumienia.
„Realizując cele biznesowe jako spółka podejmujemy wszelkie niezbędne działania, aby uniknąć wypadków oraz ograniczyć zagrożenia dla zdrowia pracowników i osób wykonujących pracę na naszych budowach. Do realizacji wszelkich zadań związanych z bezpieczeństwem włączamy współpracowników, wykonawców, konsorcjantów, dostawców oraz indywidualnie każdą osobę uczestniczącą w realizacji inwestycji.” – powiedział Maciej Olek.
Na przebudowywanej przez Budimex stacji Warszawa Zachodnia, przez cały tydzień odbywają się konferencje, spotkania branżowe dedykowane BHP, podczas których zaprezentowano szereg ciekawych rozwiązań i usług. Pracownicy spółki Budimex oraz zaproszeni goście mogli przyjrzeć się z bliska odzieży chłodzącej, oświetleniu ostrzegawczemu XFlare, działaniu egzoszkieletu firmy Technomex czy odbyć szkolenie z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR), którego punktem kulminacyjnym była ewakuacja z wieżowca i skok z okna płonącego budynku.
Przybliżone zostały zasady bezpiecznego i odpowiedniego wykorzystania defibrylatora AED oraz poprawnego przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Emergency Response. Skierniewicka spółka FACRAIL zaprezentowała rozwiązania technologiczne służące wydajnemu zabezpieczaniu pracowników w obszarze torowiska oraz organizację pracy na torze zamkniętym przy prowadzeniu ruchu pociągów po torze czynnym z prędkością 100 km/h i więcej (Automatyczne Systemy Ostrzegania).
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz ewakuacji pracownika z bramownicy sieci trakcyjnej. W trakcie pokazu pracownicy firmy Aroca Safety ze szczegółami przedstawili jakie kroki należy podjąć, aby uwolnić pracownika, który znalazł się w sytuacji zagrażającej życiu.
Zero wypadków na budowach
Wydawnictwo Sektor Kolejowy jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zależy nam, żeby sukcesywnie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz pracowników budowlanych, a także promować dobre praktyki. O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym. Uświadamianie pracowników o ich obowiązkach, jak i przypominanie im, w jaki sposób organizować budowę bezpiecznie jest kwestią kluczową. Najważniejszą zasadą na budowie dla każdego pracownika jest zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Autor: Jan Bytnar
Fot. Budimex
Wideo: FACtech