15 podmiotów przystąpiło do Deklaracji w sprawie rozwoju Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Już ponad 300 podmiotów jest jej sygnatariuszami.
Sygnatariusze Deklaracji w sprawie rozwoju Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym to firmy, organizacje, instytucje i jednostki naukowe.
To podmioty, które nie tylko deklarują, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Efekty tych deklaracji i wspólnych działań widać doskonale po osiąganych wynikach i wskaźniku wypadkowości, który na polskiej kolei nie przekracza wartości dwóch wypadków na jeden milion kilometrów – powiedział dr inż. Ignacy Góra w czasie uroczystego podpisania Deklaracji.
O bezpieczeństwo należy dbać na każdym etapie – i właśnie dlatego tak ważne są działania na rzecz jego poprawy. Cały sektor kolejowy podejmuje wiele inicjatyw. Nie brakuje ich również w Urzędzie Transportu Kolejowego. Są to szkolenia pracowników kolei m.in. w ramach bezpłatnych zajęć już drugiej edycji Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego, a także weryfikacja wiedzy i umiejętności rozpoczynających karierę – czyli egzaminy w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów.
Potrzebne jest także wdrażanie rozwiązań technicznych, które wspierają człowieka – systemy ETCS czy ETCS Limited Supervision, a także automatyzacja, cyfryzacja i sztuczna inteligencja w procesach przewozowych. To kolejne kroki, które musi podjąć rynek, by zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa na kolei.
Nowi sygnatariusze
- Cargo Train sp. z o.o.
- Darpol sp. z o.o.
- Fundacja Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie
- G&K Rail Academy sp. z o.o.
- G&K Rail ECM sp. z o.o.
- HR Rail sp. z o.o.
- KG Rail sp. z o.o.
- KK Service
- KLM SMART
- Kopalnie Porfiru i Diabazu sp. z o.o.
- Lokomotiv sp. z o.o.
- Newag S.A.
- Service and Logistics Group sp. z o.o.
- Swietelsky Rail Polska sp. z o.o.
- Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu
Źródło: UTK