Sektorkolejowy » Pociągi towarowe pojadą sprawniej przez Katowice Szopienice

Pociągi towarowe pojadą sprawniej przez Katowice Szopienice

pzez Damian

Kompleksowa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne usprawni przejazd pociągów towarowych w aglomeracji śląskiej. Prace już trwają. Szopienice czeka między innymi wymiana torów, rozjazdów, wiaduktu i budowa nowej nastawni. Modernizacją zajmuje się konsorcjum, którego liderem jest KZN Rail.

Zakres rozpoczętych prac obejmuje zmianę układu torowego, który ma pozwolić na osiągnięcie prędkości jazdy pociągów nawet do 100 km/h. Wymienione zostaną nie tylko tory i rozjazdy – montowane są także nowe konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Inwestycja obejmuje także rozbiórkę starego wiaduktu w ciągu ulicy Lwowskiej i zastąpienie go nowym, a także budowę nowej nastawni, z której nadzorowany i prowadzony będzie ruch pociągów. Prace zwiększą efektywność transportu kolejowego na terenie Górnego Śląska.

Katowice Szopienice czeka duża zmiana, która usprawni ruch towarowy w aglomeracji śląskiej. Wymiana układu torowego ma zwiększyć przepustowość Katowickiego Węzła Kolejowego, co oznacza, że przez stację będzie mogło kursować więcej pociągów towarowych. Będą mogły poruszać się szybciej – ich prędkość będzie mogła wzrosnąć nawet do 100 km/h. Przewiozą też więcej ładunków – modernizacja pozwoli na przejazd składów cięższych i dłuższych, mierzących nawet do 750 metrów. – mówi Mariusz Grzyb, kierownik budowy z należącej do Grupy KZN Bieżanów spółki KZN Rail, lidera konsorcjum będącego generalnym wykonawcą inwestycji. Do konsorcjum należą także Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „TOR”, ELKOL i Nowak Mosty.

Aktualnie trwa budowa pierwszego przęsła nowego wiaduktu przy ulicy Lwowskiej. W związku z prowadzonym remontem, ruch samochodów pod obiektem prowadzony jest wahadłowo. Ruch pieszych jest utrzymany. Prace torowe zaplanowano tak, by zachować ciągły ruch towarowy. – informuje KZN Rail. Zakończenie prac przewidywane jest na rok 2023.

KZN Rail to spółka należąca do Grupy KZN Bieżanów. Zajmuje się kompleksową obsługą procesów inwestycyjnych i utrzymaniowych związanych z nowoczesną infrastrukturą szynową. Prace nad inwestycją Katowice Szopienice to kolejny projekt wykonywany w Katowicach – KZN Rail realizuje m.in. modernizację torowiska tramwajowego od przystanku Wiśniowa Załęże do skrzyżowania z ulicą Bracką.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz