Sektorkolejowy » Pociągi napędzane wodorem za dwa lata na polskich torach?

Pociągi napędzane wodorem za dwa lata na polskich torach?

pzez Damian

Chcemy, by do 2030 r. połowa produkowanego przez nas wodoru była nisko- i zeroemisyjna. Będziemy szeroko wykorzystywać go jako paliwo w transporcie, w tym na kolei. Dzięki współpracy z Alstom pierwsze wodorowe pociągi mają szansę pojawić się na naszych torach w ciągu dwóch lat” – podaje PKN Orlen S.A., komentując podpisanie porozumienia o strategicznej współpracy z firmą Alstom.

Porozumienie zawarte pomiędzy PKN Orlen a firmą Alstom dotyczy dostaw „bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego” – poinformował koncern w komunikacie prasowym. Pierwsze pociągi napędzane takim paliwem miałyby pojawić się na torach w ciągu dwóch najbliższych lat.

Ustalono, że Alstom ma odpowiadać za dostawy bezemisyjnych pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, natomiast polska firma paliwowa ma zająć się dystrybucją, magazynowaniem oraz dostawami paliwa wodorowego.

Nawiązanie współpracy z firmą Alstom umożliwi nam wdrażanie pilotażowych projektów wodorowych w publicznym transporcie kolejowym i przełoży się na wzmocnienie naszej pozycji w Polsce i całym regionie Europy Środowej” – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych.

Z kolei Artur Fryczkowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich podkreślił, że firma, którą reprezentuje, „jest pionierem w rozwijaniu technologii wodorowych w transporcie kolejowym” i dodał, że w 2018 r. jako pierwszy na świecie producent oddał do użytku komercyjnego pociąg wodorowy Coradia iLint.

W strategii wodorowej Orlenu założono zagospodarowanie wodoru w miejskim transporcie publicznym i kolejowym, w związku z czym podpisano listy intencyjne o współpracy z ponad 20 miastami oraz przedsiębiorstwami, którzy mogą być odbiorcami wodoru.

W ubiegłym roku w Trzebini zaczęło działać należące do Orlenu laboratorium analityczne w zakresie badania wodoru i pierwszy hub wodorowy, gdzie produkowany jest tzw. szary wodór przeznaczony na potrzeby transportu. Zgodnie z planem ma tam być produkowany niskoemisyjny wodór z odnawialnych źródeł energii. Łącznie do końca lat 20. działać ma łącznie 10 hubów wodorowych, w tym m.in. we Włocławku i Płocku. Natomiast w ciągu trzech lat, do 2025 r., w centrum badawczo-rozwojowym w Płocku ma ruszyć pracownia wodorowa służąca prowadzeniu testów i badań na instalacjach w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu – informuje Orlen.

Autor: Agata Sumara
Fot. Alstom.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz