Sektorkolejowy » PKP wkrótce uruchomi połączenie z Lublina przez Lubartów do Łukowa

PKP wkrótce uruchomi połączenie z Lublina przez Lubartów do Łukowa

pzez Adrian

Kolejarze zapowiadają, że od 12 grudnia pociągi zaczną kursować między Łukowem a Lublinem. Będzie to możliwe po zakończeniu prac związanych z przebudową linii kolejowej Lubartów–Parczew, na której m.in. powstały nowe przystanki w Berejowie i Laskach. Na odcinku Lubartów–Parczew pociągi dalekobieżne będą jechać 18 min, a regionalne 30 min.

Szybsza podróż z Lublina przez Lubartów do Łukowa

W ramach przeprowadzonej modernizacji, poza budową przystanków w Laskach i Berejowie, na stacji i kilku przystankach (Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło, Pałecznica, Ciecierzyn) pojawiły się nowe wiaty, ławki i oznakowanie. Perony są wyższe i wyposażono je w antypoślizgową nawierzchnię.

Na trasie wyremontowano 13 przejazdów kolejowych i wyposażono je w urządzenia elektrycznego ogrzewania, ograniczające działanie śniegu i mrozu. Zamontowano także nowe urządzenia sterowania ruchem pociągów oraz rozbudowano lokalne centrum sterowania (LCS) w Lubartowie. Po zmodernizowanym odcinku pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 120 km/godz., a pociągi towarowe do 80 km/godz.

Na całej modernizowanej trasie pomiędzy Lubartowem a Parczewem wyremontowano w sumie 15 obiektów inżynieryjnych, które umożliwią przejazd cięższych pojazdów (o nacisku 221 kN na oś – 22,5 tony) i dłuższych składów towarowych. Najdłuższym z tych obiektów jest 200-metrowy most nad Wieprzem w Lubartowie.

Łączny koszt realizacji projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów–Parczew” to 90 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz