PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie, budowę i utrzymanie specjalistycznego systemu do wykrywania usterek pantografów, który pozwoli zwiększyć niezawodność infrastruktury kolejowej. Wartość przedsięwzięcia to 6,49 mln zł.
W ciągu roku ponad 100 awarii sieci trakcyjnej jest spowodowane przez zły stan techniczny pantografów, czyli urządzeń, które znajdują się na dachu lokomotyw elektrycznych. Służą one do pobierania prądu z sieci trakcyjnej.
„Kontrola stanu technicznego pantografów (tzw. odbieraków prądu) w czasie rzeczywistym, nie tylko zwiększy niezawodność infrastruktury kolejowej, ale przede wszystkim ograniczy liczbę usterek sieci spowodowanych ich niewłaściwym stanem. Takie rozwiązanie znacznie usprawni ruch pociągów oraz ograniczy koszty związane z uszkodzeniem sieci trakcyjnej przez zły stan techniczny pantografów” – informuje Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Kontrola pantografów
Zintegrowany system DSAP (Detekcja Stanów Awarii Pantografów), czyli zespół czujników umieszczonych obok toru, w momencie przejazdu pociągu, będzie diagnozował stan urządzeń służących do odbioru prądu z sieci trakcyjnej. Oprogramowanie oraz specjalistyczne urządzenia pomiarowe stworzą trójwymiarowy model pantografu i automatycznie zlokalizują odchylenia od stanu wzorcowego. Wykrycie niewłaściwego stanu urządzenia pozwoli na szybkie wdrożenie działań naprawczych takich jak wymiana pantografu bądź wymiana lokomotywy z uszkodzonym odbierakiem, co pozwoli ograniczyć liczbę usterek sieci trakcyjnej. Ponadto raporty z monitoringu będą wysyłane do przewoźników i centrów prowadzenia ruchu. Przesłane informacje umożliwią wdrożenie działań zapobiegawczych.
Kto wykona system do wykrywania usterek pantografów?
Zaprojektowaniem, budową oraz utrzymaniem specjalistycznego systemu do wykrywania usterek pantografów zajmie się Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu Sp. z o.o. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to 6,49 mln zł. System ma zostać uruchomiony na przełomie roku 2022/2023.
Autor: DM
Fotografia główna: Materiały własne