Sektorkolejowy » PKP Cargo będzie produkować wagony towarowe w Gniewczynie

PKP Cargo będzie produkować wagony towarowe w Gniewczynie

pzez Adrian

1 października spółka PKP Cargo podpisała list intencyjny z firmą Wagony Świdnica należącą do amerykańskiej grupy Greenbrier. Dotyczył on współpracy przy produkcji wagonów towarowych w fabryce w Gniewczynie. Dzisiaj transakcja została potwierdzona. Możliwe, że produkcja pierwszych wagonów ruszy pod koniec przyszłego roku.

W czerwcu tego roku PKP Cargo podjęło decyzję o zakupie nieruchomości i ruchomości po dawnej Fabryce Wagonów Gniewczyna. Właśnie tam będzie produkować na własne potrzeby wagony towarowe. Umowa przenosząca prawa własności na spółkę została zawarta 13 października.

„PKP Cargo nabyła od Forespo prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności siedmiu nieruchomości objętych transakcją, położonych w miejscowości Gniewczyna Łańcucka. Wraz z prawem własności oraz prawem użytkowania wieczystego nieruchomości spółka nabyła budynki oraz budowle posadowione na nieruchomościach, a także pozostałą infrastrukturę znajdującą się na nieruchomościach. Umowa obejmuje również nabycie przez PKP Cargo Ruchomości” – podaje spółka w oficjalnym komunikacie. Wartość transakcji to 7,38 mln euro brutto.

Dzisiaj potwierdzona została współpraca w zakresie produkcji wagonów towarowych z Greenbrier, który w tym procesie będzie pełnić rolę partnera technologicznego, dostarczającego know-how.

Prezes PKP Cargo, Czesław Warsewicz, zapowiedział, że produkcja wagonów w Gniewczynie powinna ruszyć na przełomie roku 2022 i 2023. „Własny zakład pozwoli nam elastycznie reagować na potrzeby rynkowe. Poza węglarkami będziemy mogli produkować inne typy wagonów, czyli np. platformy intermodalne, cysterny” – dodał. PKP Cargo jest wiodącym operatorem kolejowych przewozów towarowych w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. W ubiegłym roku pociągi tego przewoźnika przetransportowały łącznie 93,6 mln ton towarów. Codziennie w trasę wyrusza około 650 pociągów. Za rok 2020 spółka odnotowała 4,08 mld przychodu. W 2013 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jako pierwszy unijny kolejowy przewoźnik towarowy notowany na giełdzie.

Autor: Agata Sumara
Fot. inwestycje.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz