Sektorkolejowy » Pierwszy tramwaj Moderus Beta dla Grudziądza trafił do Łodzi na testy

Pierwszy tramwaj Moderus Beta dla Grudziądza trafił do Łodzi na testy

pzez Adrian

9 maja 2022 r. do Łodzi przyjechał tramwaj Moderus Beta, który jest produkowany przez poznańskie przedsiębiorstwo Modertrans. Pojazd będzie przechodził w MPK Łódź wymagane testy oraz uzyskiwał dopuszczenie do ruchu. Jest to jeden z czterech nowych tramwajów dla Grudziądza. Miasto podpisało umowę z Modertransem na dostawę pojazdów w marcu zeszłego roku. Warto dodać, że będą to pierwsze od lat nowe tramwaje w Grudziądzu, które mają przynajmniej częściowo niską podłogę.

„Grudziądz to najmniejsze miasto, po którym jeżdżą tramwaje, jednak ich poziom nie zawsze spełnia oczekiwania mieszkańców. Dlatego zabiegaliśmy o nowe wozy tramwajowe, które poprawią komfort poruszania się po mieście i będą dostosowane do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Po wielu miesiącach zakończyliśmy przetarg na zakup nowoczesnych tramwajów i wreszcie podpisaliśmy na nie umowę. Postaramy się, by całość kontraktu zakończyć na początku przyszłego roku” – mówił w dniu podpisywania umowy rezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Tramwaj zakupiony przez Grudziądz będzie jeździł po Łodzi bez pasażerów. Konieczne testy mają trwać ok. 3 tygodnie.

Pojazdy, które trafią do Grudziądza, będą wyposażone m.in. w:

  • klimatyzację
  • nowoczesny system informacji pasażerskiej
  • system monitoringu
  • 12 automatów biletowych
  • wydzielone miejsca dla wózków

Ponadto poza tramwajami zajezdnia otrzyma konieczne wyposażenie w tym żuraw samochodowy do wkolejania tramwaju oraz komplet wózków technologicznych. Umowa podpisana pomiędzy Grudziądzem a Modertransem obejmuje także specjalistyczne szkolenia. Jej wartość to ok. 23,3 mln zł brutto.

Autor: Damian Malesza
Fot. MPK Łódź

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz