Sektorkolejowy » Nowy przystanek Oława Zachodnia już w budowie

Nowy przystanek Oława Zachodnia już w budowie

pzez Damian

Rozpoczęła się budowa przystanku na linii kolejowej Wrocław – Opole. Dodatkowy dostęp do kolei ułatwi podróże. Mieszkańcom szerokie przejście podziemne zapewni lepszą komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace w technologii ograniczającej zmiany w kursowaniu pociągów. Z nowego przystanku podróżni skorzystają w drugiej połowie 2025 r.

Przystanek Oława Zachodnia to inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025” za blisko 13 mln zł. Nowy przystanek między Lizawicami a Oławą zapewni dojazd do Wrocławia w ok. 22 min i zwiększy dostępność komunikacyjną. Przez Oławę na trasie Wrocław – Opole i Opole – Wrocław codziennie kursuje około 50 pociągów regionalnych.

Na przystanku zostaną zamontowane wiaty, ławki oraz gabloty z rozkładem jazdy. Czytelne oznakowanie usprawni korzystanie z obiektu. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne i ekologiczne oświetlenie LED. Dwa nowe perony będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się dzięki windom i pochylniom, a osobom niedowidzącym dojście ułatwią ścieżki naprowadzające. Przejście podziemne zapewni dogodną komunikację pomiędzy przystankiem a przyległymi ulicami: Paderewskiego i Brylantową.

Spółka, wychodząc naprzeciw potrzebom, uwzględniła również wniosek Miasta o poszerzenie przejścia z 4 m do 6 m i dostosowanie do planów i budowy dróg dojazdowych oraz ciągu pieszo-rowerowego.

Szeroki zakres prac związany z budową przejścia podziemnego wymaga wprowadzenia czasowych zmian w rozkładzie jazdy. Z początku zaplanowane zamknięcia torów, po dodatkowych analizach i zastosowaniu zmienionej technologii robót, udało się skrócić z około 8 do około 4 miesięcy. Wprowadzona od marcowej korekty rozkładu jazdy organizacja ruchu na linii Wrocław – Opole zakłada wykorzystanie zastępczej komunikacji autobusowej dla 6 par pociągów regionalnych dziennie pomiędzy przystankami: Lizawice a Oławą. Zmiany obowiązywać będą do czerwca. Informacje ujęte są w rozkładzie jazdy.

Po uwzględnieniu korzystnych dla mieszkańców zmian wartość umowy wzrosła z 9 mln zł do blisko 13 mln zł, w tym 2,1 mln zł zostanie sfinansowane przez Miasto, a pozostałą różnicę – ok. 1,8 mln zł pokryje dodatkowo PLK SA.

Wykonawcą zadania jest firma INFRAKOL Sp. z o.o. Sp.k.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz