Sektorkolejowy » Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

pzez Damian

Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne, proekologiczne – takie są nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie. To kolejne obiekty w województwie lubelskim otwarte w listopadzie dla podróżnych.

Obydwa budynki powstały w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Ich budowy były dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Dworce Świdnik Miasto i Kanie to nowoczesne budynki zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Funkcjonalnie budynki są podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również stojaki rowerowe (w każdej lokalizacji pomieszczą one po 28 jednośladów) wraz ze stacjami naprawy rowerów. Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym. Natomiast w Kaniach dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

– Cieszę się, że w województwie lubelskim przybywa nowoczesnych i przyjaznych podróżnym dworców. Jestem przekonany, że niewielkie, ale komfortowe budynki będą dobrze służyć mieszkańcom. Ich budowa to bardzo istotny element modernizacji infrastruktury kolejowej, która jest dla nas priorytetem – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

– Otwarcie dworców w Świdniku i Kaniach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami Świdnika i Kań oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Świdnik Miasto i Kanie to odpowiednio 3. i 4. dworzec, który otworzyliśmy dla podróżnych w województwie lubelskim w tym miesiącu. Są to obiekty nowoczesne, komfortowe i dostępne dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami, dlatego jestem przekonany, że spełnią one oczekiwania wszystkich osób korzystających z usług kolei – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Kolejne nowe obiekty infrastruktury kolejowej właśnie dołączyły do inwestycji z sukcesem zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszy UE.  Komfortowo, ekologicznie, bezpiecznie, wygodnie i bez barier – w takiej formule zbudowane zostały dworce kolejowe Świdnik Miasto i Kanie na Lubelszczyźnie, z których od listopada korzystają podróżni. Tego typu nowoczesne obiekty czynią kolej bardziej dostępną dla pasażerów oraz zmieniają na lepsze ich najbliższe otoczenie – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie  to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynki są pozbawione barier architektonicznych oraz wyposażone w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące w budynkach i ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

Na dworcach Świdnik Miasto i Kanie wdrożono szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich m.in. energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne na dachach budynków do pozyskiwania „zielonej energii”. Za pracę urządzeń na dworcach odpowiadają systemy inteligentnego zarządzania budynkami. Optymalizują one zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

Przebudowa dworców Świdnik Miasto i Kanie objęła również ich najbliższe otoczenie. Uporządkowano zieleń oraz zbudowano nowe chodniki. Dodatkowo w sąsiedztwie dworca w Kaniach wyznaczono 8 miejsc postojowych, w tym miejsce dla osób z niepełnosprawnościami i postój typu kiss&ride.

Budowa nowych dworców Świdnik Miasto i Kanie kosztowała odpowiednio 5,2 mln zł brutto i 5,25 mln zł brutto.  Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A, a wykonawcą inwestycji realizowanych w formule „Projektuj i buduj” było konsorcjum firm Heli-Factor Sp. z o.o. i Merx Sp. z o.o.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz