Sektorkolejowy » Najkrótsza trasa kolejowa w Polsce – wielkopolska kolej wąskotorowa

Najkrótsza trasa kolejowa w Polsce – wielkopolska kolej wąskotorowa

pzez Damian

Polska pełna jest unikatowych tras kolejowych, które przenoszą podróżnych w czasie do ery dawnych parowozów i kolejek wąskotorowych. Jedną z nich jest kolej wąskotorowa łącząca stację Pleszew Miasto z Pleszewem Wąskotorowym. Ta zabytkowa, bo ponad 120-letnia trasa, jest jednocześnie najkrótszą w całym kraju – mierzy nieco ponad 3 km. Dodatkowo jako jedyna wąskotorówka w Polsce codziennie wozi pasażerów, zapewniając mieszkańcom Pleszewa niezbędny środek transportu czy to w drodze do pracy, czy np. do szkoły.

Historia tej linii sięga samego początku XX w. W roku 1901 do użytku oddano odcinek łączący Kowalew (dziś Pleszew Wąskotorowy) oraz Pleszew (Pleszew Miasto), lecz przez pierwsze pięć lat funkcjonowania trasa obsługiwała jedynie pociągi o standardowym rozstawie torów. Wkrótce jednak, w 1906 r., dodano splot toru o rozstawie 750 mm. Dziś tory tej linii są więc pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ mogą poruszać się po nich jednocześnie składy przewidziane na wąski tor, jak i zwykłe pociągi. Wielkopolska kolejka jest równocześnie jedyną trójszynową koleją w Europie. Semafor znajdujący się przy wjeździe na trasę posiada wyświetlacz sygnalizujący to, jaki skład i po których szynach będzie przejeżdżać – N (normalny) lub W (wąskotorowy).

Dziś, po koniecznych naprawach i modernizacjach, kolej działa w niezmienionej formie i pomimo rozwoju innych środków transportu, pozostaje istotnym elementem transportu w regionie regionu oraz jest wyjątkową atrakcją turystyczną. Przejażdżka kolejką po pleszewskich torach to niezawodny sposób, by cofnąć się w czasie. Zapewniają to m.in. zabytkowe parowozy wąskotorowe Px48 obsługujące tę trasę.

Przejechanie całego odcinka, na którym znajdują się cztery stacje, zajmuje tylko 10 min. Można nim jeździć codziennie, korzystając z 12 kursów, z których pierwszy rozpoczyna się o godz. 05:36, a ostatni o godz. 17:34 (wakacyjny rozkład jazdy można sprawdzić TUTAJ). Podróż tą jedyną w swoim rodzaju wąskotorówką w kraju pozwala zanurzyć się na krótki czas w malowniczych krajobrazach polskiej wsi i cieszyć się urokami zielonych łąk i swojskiego krajobrazu. Można też wysiąść na jednej z zaledwie czterech stacji i udać się na pieszą wędrówkę, gdyż w okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne.

Autor: Weronika Łucek
Fot. Wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz