Sektorkolejowy » Na podróż pociągiem do Karpacza musimy jeszcze poczekać – rewitalizacja linii nr 340 z kolejnym poślizgiem

Na podróż pociągiem do Karpacza musimy jeszcze poczekać – rewitalizacja linii nr 340 z kolejnym poślizgiem

pzez Damian

Okoliczni mieszkańcy malowniczo położonych terenów – w rejonie podnóża Śnieżki oraz turyści po raz kolejny będą musieli wykazać się cierpliwością. Długo wyczekiwany powrót pociągów do kurortu znajdującego się w Karkonoszach znów się oddala. Ostatni kurs na odcinku łączącym Mysłakowice i Karpacz został zrealizowany ponad 20 lat temu.

Pomysł, by przywrócić Karpacz na kolejową mapę polski, narodził się w 2021 r. – wtedy to samorząd województwa dolnośląskiego podjął starania, by przejąć linię kolejową nr 340 od Polskich Kolei Państwowych (PKP). Gdy udało się dopełnić wszystkich formalności, rozpoczęto działania, których celem było wznowienie przewozów do górskiego kurortu. Cała inwestycja została podzielona na dwa etapy:

  • odbudowa odcinka Jelenia Góra – Mysłakowice (fragment linii kolejowej nr 308)
  • odbudowa odcinka Mysłakowice – Karpacz

W 2022 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK) ogłosiła postępowanie przetargowe na wykonanie kompleksowego remontu pierwszego z nich, a w kolejnym roku drugiego.

Według pierwotnych deklaracji pociągi miały wrócić do Karpacza po rewitalizacji obu odcinków jeszcze w grudniu 2023 r. Warto przypomnieć, że połączenie to pojawiło się nawet w rozkładzie jazdy kolei. Pierwsze przesunięcie terminu wykonania prac wynikało, ze zmiany terminu otwarcia ofert w przetargu na rewitalizację odcinka łączącego Mysłakowice z Karpaczem. DSDiK motywowało tę decyzję dużym zainteresowaniem inwestycją. Datę wznowienia ruchu kolejowego na tej trasie zaplanowano na marzec br. Niestety okazało się, że ukończenie prac w tym terminie nie dojdzie do skutku. Finalizację prac przesunięto o kolejne 3 miesiące

Jak tłumaczy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka woj. dolnośląskiego opóźnienie jest spowodowane wymogami stawianymi przez wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz przedłużającymi się uzgodnieniami z Wodami Polskimi, gdyż w trakcie działań odkryte zostały zabytkowe instalacje wodociągowe.

Więcej informacji o powrocie pociągów do Karpacza znajdziesz:

Autor: Damian Malesza
Fot. Sektorkolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz