Sektorkolejowy » Na Krakowską Linię Muzealną wyjechały historyczne tramwaje

Na Krakowską Linię Muzealną wyjechały historyczne tramwaje

pzez Damian

W niedzielę, 6 sierpnia mieszkańcy Krakowa i turyści po raz kolejny w tym roku mieli okazję podróżować wyjątkowymi historycznymi pojazdami w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.

MPK SA przygotowało bardzo ciekawy skład wagonów na linię nr 0 łącząc ul. św. Wawrzyńca z pętlą Cichy Kącik.

Krakowski Wagon N#26 – Egzemplarz o numerze inwentarzowym #26 pochodzi z 1954 roku i służył do końca lat ’80 na Górnym Śląsku. Został on odremontowany przez MPK SA na początku lat ’90, a następnie trafił do muzeum w Norymberdze, gdzie eksponowano go jako zastępstwo za oryginalny tramwaj KSW. Do Krakowa powrócił w 2006 roku i jest jednym z niewielu zachowanych w naszym kraju egzemplarzy prezentujących stan fabryczny tego typu tramwajów.

Poznański Wagon ND #436 – To jeden z dwóch w Polsce wagonów ND produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów, doprowadzony do stanu fabrycznego. Wagony z tej fabryki były pierwszymi wagonami generacji N, które zostały dostarczone do Poznania w 1951 roku. Remont jedynego zachowanego wagonu (który w 1984 roku został zdjęty z ewidencji ruchu osobowego, i przekwalifikowany na wagon szkoleniowy kończąc służbę w 1992 roku) rozpoczął się w 1996 roku  i trwał do końca 2012 roku. Wpisaniu go do rejestru zabytków ruchomych możliwe było przywrócenie wszystkich elementów wyposażenia zgodnych z początkiem eksploatacji.

W niedzielę linia nr 0 kursuje na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną odbywa się na podstawie obowiązującej taryfy biletowej. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.

Źródło: MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz