Sektorkolejowy » MPK Kraków: Wodór, energia słoneczna i nowe tramwaje – podsumowanie 2022 roku

MPK Kraków: Wodór, energia słoneczna i nowe tramwaje – podsumowanie 2022 roku

pzez Damian

Rok 2022 był bardzo trudnym rokiem – wszyscy cały czas odczuwamy skutki wybuchu wojny w Ukrainie i związane z tym m.in. rosnące koszty energii, wysoką inflację. Pomimo tych wyzwań w 2022 roku MPK SA w Krakowie udało się realizować inwestycje, które zwiększają komfort pasażerów, a jednocześnie są odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

MPK SA z uwagą obserwuje nowe rozwiązania w zakresie zeroemisyjnego zasilania autobusów. Stąd decyzja krakowskiego przewoźnika o rozpoczęciu eksploatacji autobusów wodorowych. Już w czerwcu 2022 roku pasażerowie w Krakowie mogli podróżować autobusem wodorowym. Warto podkreślić, że Kraków to pierwsze polskie miasto, w którym zaczęła działać stacja Orlenu do tankowania wodoru. W planach MPK SA jest zakup nowych autobusów wodorowych oraz przebudowa i dostosowanie do ich obsługi zajezdni autobusowej w Płaszowie.

Jedną z ważnych inwestycji MPK SA związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest realizacja przebudowy zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie. Już w styczniu 2022 roku została tam oddana do użytkowania nowoczesna hala, na dachu której zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Dzięki ich powierzchni wynoszącej w sumie ok. 500 m² energia potrzebna do  zasilania tej hali pochodzi z energii słonecznej.

Kraków skutecznie realizuje także wymagania ustawy o elektromobilności i zwiększa liczbę autobusów elektrycznych. W 2022 roku zostały podpisane umowy z dwoma producentami – firmą Solaris Bus & Coach oraz Irizar e-mobility, na dostawę w sumie 42 autobusów zasilanych energią elektryczną. Dzięki temu w 2023 roku krakowskimi ulicami będzie kursować już ponad 120 elektryków.

Rok 2022 to z pewnością bardzo intensywny czas jeżeli chodzi o wymianę taboru tramwajowego w Krakowie. Rozpoczęły się bowiem dostawy 60 tramwajów Lajkonik II. Te nowoczesne tramwaje kursują m.in. przez otwartą w sierpniu 2022 roku Trasę Łagiewnicką. Krakowski przewoźnik zdecydował także w mijającym roku o przeprowadzeniu wstępnych konsultacji rynkowych, których celem jest zamówienie kolejnych 60 nowoczesnych wagonów. Realizacja tych inwestycji pozwoli w ciągu czterech najbliższych lat na wycofanie z ruchu wszystkich tramwajów wysokopodłogowych.

MPK SA cały czas zwiększa także liczbę wagonów z klimatyzacją. Nie chodzi tylko o zakup nowych pojazdów, ale także montowanie systemu klimatyzacji w wagonach NGT6, które jej nie miały. Obecnie już 13 tych niskopodłogowych tramwajów posiada klimatyzację. W planach na 2023 rok jest zamontowanie tego systemu w kolejnych 11 wagonach NGT6.

W 2022 roku w Krakowie została wprowadzona numeracja wszystkich przystanków. Ta zmiana to spore ułatwienie w podróżowaniu i planowaniu przesiadek dla osób niewidomych i słabowidzących, które korzystają z aplikacji, a także dla turystów nie znających miasta.

W mijającym roku MPK SA nie pozostało obojętne na trudny los mieszkańców Ukrainy. W związku z wojną i problemami ukraińskich miast, Kraków przekazał Ukrainie w sumie sześć autobusów – pięć trafiło do Lwowa, a jeden do miasta Chmielnicki. Wszystkie po brzegi wypełnione darami mieszkańców Krakowa. W pomoc dla Ukrainy angażowali się także pracownicy MPK SA organizując zbiórki i pomagając segregować zebrane przez krakowian dary.

We wrześniu 2022 roku w Krakowie został zorganizowany 38. Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych, organizatorów transportu i  firm z branży transportowej z całej Polski. Krajowe Zjazdy to najważniejsze dla branży transportu publicznego w Polsce spotkania, które odbywają się co dwa lata w różnych polskich miastach. Ważnym tematem krakowskiego zjazdu była m.in. obecna sytuacja ekonomiczna i jej wpływ na transport publiczny. Spotkania i rozmowy uczestników 38. Zjazdu Komunikacji Miejskiej dawały możliwość wymiany doświadczeń, a tym samym wypracowanie możliwych sposobów radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami transportu miejskiego.

Podobnie jak w poprzednich latach MPK SA w Krakowie nagradzało także swoich długoletnich pracowników, a także osoby które wykazały się odwagą i empatią udzielając pomocy osobom, które jej potrzebowały. W sumie różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia w 2022 roku trafiły do ponad 200 pracowników MPK SA.

Źródło: MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz