W dniach 24-27 września 2024 roku, Berlin stanie się centrum innowacji transportowych, gdy odbędzie się 14. edycja InnoTrans – Międzynarodowych Targów Technologii Transportu. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz największych światowych imprez branżowych, koncentruje się na najnowszych rozwiązaniach w transporcie szynowym. InnoTrans wyróżnia się niezwykłą przestrzenią wystawienniczą, obejmującą 3500 metrów torów, na której zaprezentowane zostaną najnowocześniejsze technologie – od superszybkich pociągów, przez rozwiązania cateringowe, cysterny, wagony, elementy infrastruktury do sztucznej inteligencji.
OLTIS Group na targach InnoTrans – Berlin 2024
Zbliżająca się edycja InnoTrans 2024 z każdym dniem coraz bardziej elektryzuje branżę, co potwierdza tym samym prestiż wydarzenia. Udział w InnoTrans to znak rozpoznawczy dla przedsiębiorstw, które chcą być postrzegane jako liderzy w dziedzinie transportu i mobilności. W gronie tych firm znalazła się również czeska OLTIS Group, która od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne dla sektora transportu i logistyki.
Grupa OLTIS, od przeszło ćwierć wieku dostarcza rozwiązania informatyczne dla kolejnictwa, zyskując uznanie ponad tysiąca klientów w 25 krajach. Ta czeska grupa firm programistycznych, z główną siedzibą w Ołomuńcu, posiada także oddziały w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. OLTIS specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu systemów IT dla logistyki, transportu kolejowego – zarówno pasażerskiego, jak i towarowego – oraz spedycji. W portfolio spółki znajdują się zaawansowane systemy przetwarzania danych i zarządzania infrastrukturą, a jej rozwiązania spełniają rygorystyczne standardy europejskie, potwierdzone pozytywną weryfikacją przez Europejską Agencję Kolejową (ERA) w zakresie zgodności z przepisami UE.
Nowoczesne rozwiązania informatyczne
Wśród rozwiązań oferowanych przez OLTIS Group znajdują się nowoczesne aplikacje mobilne dla maszynistów, umożliwiające wprowadzanie danych w czasie rzeczywistym i ułatwiające dwukierunkową komunikację z dyspozytorem. Tego typu innowacje przyczyniają się do usprawnienia procesów decyzyjnych i zwiększenia efektywności operacyjnej w transporcie.
Innowacyjność rozwiązań OLTIS Group znajduje również odzwierciedlenie w jej udziale w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Spółka jest zaangażowana w projekty takie jak Central European cross-border cooperation for ITS [2023–2027], Secure Digital Military Mobility System [2022–2025], Transforming Europe’s Rail Freight [2022–2026], czy Intelligent Rail freight Wagon [2024–2026], realizowane w ramach programu EUREKA. Współpraca z międzynarodowymi organizacjami, uczelniami i ośrodkami badawczymi, w tym z Politechniką Warszawską oraz słowackim Žilinskim Uniwersytetem, potwierdza jej wiodącą rolę w rozwoju technologii dla transportu.
Zaproszenie na InnoTrans 2024
W ofercie OLTIS Group znajduje się także dbałość o zrównoważony rozwój, elastyczność w dostosowywaniu rozwiązań do indywidualnych potrzeb klientów oraz wsparcie interoperacyjności systemów. Na targach InnoTrans 2024 firma zaprezentuje swoje najnowsze osiągnięcia i produkty na stoisku 430 w hali 4.1.
Co na InnoTrans przygotował lider rozwiązań IT dla sektora intermodalnego?
Moduł K praktyczne narzędzie stanowiące interfejs komunikacyjny do świata znormalizowanej wymiany danych TSI TAF/TAP. W celu połączenia wewnętrznych systemów przewoźnika kolejowego z systemami zarządcy infrastruktury lub z innymi podmiotami wymagającymi komunikacji w standardzie TSI TAF/TAP, można zastosować Moduł K certyfikowany przez ERA. Jest przeznaczony do łączenia wewnętrznych systemów przedsiębiorstwa kolejowego (RU) z systemami zarządcy infrastruktury (IM) lub z innymi podmiotami wymagającymi komunikacji w standardzie TAF/TAP-TSI.
Wewspółpracy ze słowackim producentem wagonów TATRAVAGÓNKA i czeską firmą LEVEL, OLTIS Group wdraża projekt inteligentnego wagonu. Celem kompleksowego systemu telematycznego do ciągłego monitorowania, analizy i oceny danych operacyjnych wagonu kolejowego jest wyeliminowanie ryzyka związanego z eksploatacją wagonu kolejowego, zwiększenie bezpieczeństwa transportu kolejowego oraz usprawnienie konserwacji, obowiązkowych przeglądów i inspekcji.
Grupa OLTIS w ramach jednego ze swoich projektów badawczych analizuje wykorzystanie sztucznej inteligencji AI do wsparcia wymagającej pracy dyspozytora kolejowych przewozów towarowych. Proponowane rozwiązanie powinno przygotować dyspozytora do podejmowania niezbędnych decyzji, które są wspierane nie tylko przez optymalizację wykorzystania zasobów, ale także przez uczenie się na podstawie już podjętych decyzji i ich rzeczywistego wpływu
Co dwa lata berlińskie targi technologii transportu przyciągają setki wystawców, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, przedstawicieli władz oraz tysiące entuzjastów kolei z całego świata. W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział 2771 wystawców z 56 krajów, prezentujących 142 pojazdy, w tym 14 autobusów, a liczba odwiedzających przekroczyła 137 000 osób.
Dla odwiedzających targi InnoTrans 2024, 26 września po południu OLTIS Group organizuje na swoim stoisku „Dzień Węgierski – 10. urodziny OLTIS Hungaria”. Z tej okazji przygotowany zostanie tradycyjny węgierski poczęstunek, na który Wystawca gorąco zachęca! Poznaj najnowsze innowacje i rozwiązania, które kształtują przyszłość transportu i logistyki na stoisku 430 w hali 4.1.
Autor: AF