Sektorkolejowy » Litewskie linie kolejowe są bardzo słabo zelektryfikowane. W ciągu kilku lat to się zmieni

Litewskie linie kolejowe są bardzo słabo zelektryfikowane. W ciągu kilku lat to się zmieni

pzez Adrian

Decyzją litewskiego rządu niektóre z ważniejszych odcinków kolejowych na Litwie zostaną zelektryfikowane. Plany modernizacyjne zostały zatwierdzone dla linii Wilno–Kłajpeda oraz węzła kolejowego Kłajpeda na odcinku od Kłajpedy do stacji Draugystės.

Linia kolejowa Wilno–Kaišiadorys–Siauliai–Kłajpeda jest jednym z najintensywniej eksploatowanych odcinków litewskiej sieci kolejowej. Elektryfikacja tej głównej arterii kolejowej kraju nie tylko ułatwi rozwój zrównoważonej i ekologicznej infrastruktury transportowej, przyczyniając się tym samym do realizacji celów zielonego szlaku UE, ale także zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego

– powiedziała Loreta Maskaliovienė, wiceprezes resortu transportu i łączności na Litwie.

Policzono, że po realizacji projektu elektryfikacji linii kolejowej Wilno–Kaišiadorys–Siauliai–Kłajpeda oraz części węzła kolejowego w Kłajpedzie (na odcinku od Kłajpedy do stacji Draugystės) emisje zanieczyszczeń zmniejszą się o 150 tys. ton rocznie, redukcja paliwa wyniesie 30%, a koszty operacyjne, w tym koszty transportu towarowego i pasażerskiego, zmniejszą się o 40%.

Projekt będzie dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w kwocie 197 mln euro. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 398 mln euro.

Litewska sieć kolejowa jedną z najsłabiej zelektryfikowanych europejskich sieci

Obecnie litewska sieć kolejowa jest jedną z najsłabiej zelektryfikowanych sieci w Europie. Poziom zelektryfikowana wynosi tam zaledwie 8%. Podjęte teraz prace obejmą odcinki mierzące w sumie 364 km. W efekcie poziom elektryfikacji wzrośnie do 27% długości eksploatowanej sieci w tym kraju, a z trakcji elektrycznej składy będą mogły korzystać na długości 520 km.

Rozwój kolei na Litwie przyniesie również budowa w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia o nazwie Rail Baltica, w wyniku czego do 2030 r. elektryfikacją objętych zostanie 39% litewskich linii kolejowych. Całkowita długość czynnych linii kolejowych wynosi tam 1920 km.

Autor: Agata Sumara
Fot. sumin.lrv.lt

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz