Sektorkolejowy » Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei podczas trwania ferii zimowych

Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei podczas trwania ferii zimowych

pzez Adrian

Ferie zimowe to wymagający okres dla SOK

Straż Ochrony Kolei pracuje wyjątkowo intensywnie w okresie ferii zimowych, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Na stacjach i przystankach kolejowych, w otoczeniu mostów oraz wiaduktów rozdysponowano więcej funkcjonariuszy SOK. Ferie zimowe to okres, w którym dużo większa ilość dzieci i młodzieży decyduje się na podróżowanie pociągami. Warto podkreślić, że każdego dnia ok. 400 patroli nadzoruje przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Działania mają charakter prewencyjny.

Sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy SOK

W codziennej pracy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wykorzystują m.in.:

  • mobilne centra monitoringu – są to specjalne samochody, które są wyposażone w kamery stacjonarne oraz kamery przenośne, umożliwiają one pracownikom SOK szybsze reagowanie oraz kilkukilometrowe obserwacje linii kolejowych
  • noktowizory – umożliwiają obserwacje po zmroku
  • termowizory – specjalistyczne urządzenia optyczne, które wykorzystują pasmo podczerwieni, rejestrują promieniowanie cieplne, co umożliwia prowadzenie obserwacji po zmroku

W patrolowaniu tras kolejowych pomagają specjalnie wyszkolone psy.

Współpraca Straży Ochrony Kolei z innymi służbami

W celu zwiększenia efektywności działań podejmowanych przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei współpracują oni z m.in.:

  • Strażą Graniczną
  • Policją
  • Żandarmerią

Pozwala to na zwiększenie liczby patroli na obszarach, gdzie istnieje możliwość łamania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ponadto patrole Policji oraz SOK kontrolują większą ilość przejazdów kolejowo-drogowych, przy czym zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców.

Należy pamiętać, że użytkownicy kolei mogą całodobowo skorzystać z funkcjonującego numeru alarmowego Straży Ochrony Kolei: 22 474 00 00. Pod tym numerem można zgłaszać zdarzenia, w których są łamane przepisy na stacjach i przystankach kolejowych oraz na pozostałych obszarach kolejowych. Pracownicy SOK interweniują w przypadku wszystkich zgłoszeń.

Autor: Damian Malesza
Fot. Straż Ochrony Kolei

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz