Sektorkolejowy » Kusttram – najdłuższa linia tramwajowa na świecie

Kusttram – najdłuższa linia tramwajowa na świecie

pzez Damian

Tramwaje zazwyczaj kojarzą nam się z szybkimi przejazdami na krótkich odcinkach, kiedy siedząc lub stojąc, w kilka lub kilkanaście minut przemieszczamy się pomiędzy przystankami. Raczej nie jest to środek transportu, w którym planujemy spędzić godzinę lub więcej czasu w trakcie jednego przejazdu. Ale są wyjątki.

W Polsce można przywołać np. bardzo długą linię tramwajową łączącą Łódź z Ozorkowem. Tramwaje linii 46 pokonując tę trasę, mają do przejechania 33 km i powinny zatrzymać się na 55 przystankach. Łączny czas przejazdu tej linii zajmuje około 100 minut. Jest to druga co do długości trasa tramwajowa w Europie, bo w Belgii znajduje się rekordowo długa linię o tej samej szerokości torowiska (1000 mm). Składa na nią 67 przystanków na długości 67 km. Przejazd tramwajem całej trasy zajmuje 2 godz. i 23 min. Jest to międzymiastowy system tramwajowy, który łączy Adinkerke z dworcem kolejowym Knokke-Heist, prowadzący przez Nieuwpoort, Ostendę i Zeebrugge. 

Trasa jest niezwykle malownicza a na odcinku między Ostendą a Middelkerke, gdzie pasażerowie tramwaju oglądają z okien wagonów morze znajdujące się bezpośrednio przy torowisku. 

Kolejną ciekawostką jest sama historia tego połączenia. Otóż nie jest to wcale współczesna konstrukcja, którą zbudowano, aby usprawnić ruch nadmorski i połączyć rozwijające się miejscowości. Są to połączenia, których początki sięgają 1885 r., które elektryfikowano systematycznie od końca XIX w. Sieć była stale modernizowana i rozbudowywana, a najnowszy jej fragment uruchomiono w 1998 r. 

Linia cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że planuje się jej przedłużenie z terenu Belgii do francuskiej Dunkierki. Co również byłoby ewenementem na skalę światową nie tylko ze względu na samą długość połączenia, ale również poprzez fakt, iż tramwaj przejeżdżać będzie przez dwa kraje.

Ze względu na swoje położenie oraz to, że w sezonie letnim połączenie jest oblegane przez osoby chcące dostać się na jedną z licznych plaż na trasie, nazywa się je powszechnie „tramwajem plażowym” lub przybrzeżnym. Jeżdżąc w szczytowym okresie co 10 minut po jednej linii, składy przewożą dziennie nawet 3 mln pasażerów. 

Autor: Tomek Łucek
Fot. Wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz