Sektorkolejowy » Lepszy dostęp do kolei na linii między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim i Terespolem

Lepszy dostęp do kolei na linii między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim i Terespolem

pzez Damian

Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 mieszkańcy Józefina między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim zyskają dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku w Józefinie, przebudowę peronów w Mrozach (woj. mazowieckie) i Chotyłowie (woj. lubelskie) na linii Warszawa – Terespol. Wartość tych inwestycji to ok. 23 mln zł.

W Józefinie między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim i Terespolem wybudowane zostaną dwa nowe perony. Będą wiaty i ławki, które zwiększą komfort podróżowania. Będzie LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem, gabloty z rozkładami jazdy, oraz tablice z elektronicznym rozkładem jazdy i nagłośnienie. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu. Przewidziano stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego. Z nowego przystanku będą wygodne podróże m.in. w kierunku Warszawy i Mińska Mazowieckiego. Do przystanku Warszawa Stadion będzie można dojechać w ok. 23 minuty, a na Warszawę Śródmieście ok. 28 minut. Wartość inwestycji finansowanej z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to ok. 7,1 mln. Podróżni skorzystają w przystanku w Józefinie w październiku 2023 r. Efektem inwestycji będzie wygodniejsza podróż pociągiem w kierunku Warszawy, Siedlec, Białej Podlaskiej i Terespola.

– Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dlatego m.in. realizujemy Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Sprawiamy, że mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskują swobodny dostęp do kolei. Coraz więcej osób będzie korzystać z tego ekologicznego i bezpiecznego środka transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025, PLK S.A. ma możliwość stworzenia lepszych warunków podróżowania. Przystanek w Józefinie ma szczególne znaczenie, bo właśnie tu w 2020 r. uruchomienie nowego programu zwiększającego dostępność do kolei zapowiedział Prezydent RP Pan Andrzej Duda – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Oprócz przystanku w Józefinie, w oparciu o fundusze z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 zostanie przebudowany peron wyspowy na stacji w Mrozach (woj. mazowieckie) i 2 perony (wyspowy i jednokrawędziowy) w Chotyłowie (woj. lubelskie) na linii Warszawa – Terespol. Wykonane prace umożliwią przewoźnikom sprawniejsze planowanie, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Dodatkowo w Chotyłowie dla pasażerów o utrudnionych możliwościach poruszania się zostaną zamontowane 3 windy. Na obu stacjach zostanie zamontowany nowy system nagłośnienia, wiaty, ławki, tablice i gabloty informacyjne oraz stojaki na rowery. Zakończenie prac w Mrozach za ok. 4,2 mln i w Chotyłowie za ok. 11,6 mln zaplanowano do października 2023 r.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim Program Przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Błonie Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki. Od stycznia 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowych przystankach w Dąbrówce Zabłotnej i Groszowicach. W 2021 r. przebudowano przystanek w Niemojkach.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim program obejmuje 20 lokalizacji. Na liście podstawowej są przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód, Chotyłów, Szczebrzeszyn Miasto, Niedzieliska – Kolonia, Długi Kąt, Chełm, Grabów Szlachecki, Milanów, Bezwola, Lisiowólka, Jaski i Aleksandrów. Podróżni korzystają już z nowych peronów w Leopoldowie na trasie Łuków – Dęblin (lk26). Inwestycja poprawiła dostępność i komfort podróży koleją.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz