Wyjątkowe lokomotywy tzw. krokodyle były wykorzystywane do transportu surowca ze zlikwidowanej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów do Elektrowni Adamów. Kolej Górnicza KWB Adamów była unikatową linią kolejową w skali kraju, gdyż nie była połączona w żaden sposób z krajową siecią kolejową.
„Krokodyle” – dla jednych okropne, dla drugich urocze
Lokomotywy elektryczne LEW EL2 produkowane przez niemiecki zakład LEW Hennigsdorf w latach 1952-1988. Były wykorzystywane w kolejach przemysłowych, do transportu urobku (przyp. red. kopalina wydobyta przez górników) z kopalni odkrywkowych do elektrowni. W Polsce lokomotywy LEW EL2 były wykorzystywane w Kolei Górniczej KWB Adamów i Kolejach Górniczych KWB Konin. Wschodnioniemieckie pojazdy korzystały z napięcia 2400 V prądu stałego. Ich napęd składał się z czterech silników. Zostały nazwane „krokodylami” ze względu na charakterystyczny kształt i zielone malowanie. Do przewozu węgla wykorzystywano także węglarki samowyładowcze typu 407 V i VAP. Przez 36 lat wyprodukowano 1380 lokomotyw EL2. Niemal połowa z nich była wykorzystywana w NRD (631 sztuk). Reszta egzemplarzy została wyeksportowana do:
- ZSRR – 245 sztuk
- Bułgarii – 206 sztuk
- Chińskiej Republiki Ludowej – 186 sztuk
- Polski – 62 sztuki
O Kolei Górniczej KWB Adamów
Zakładowa kolej kopalniana zajmowała się transportem węgla brunatnego z odkrywek kopalni KWB Adamów do elektrowni Adamów w Turku (woj. wielkopolskie). Zelektryfikowana normalnotorowa linia kolejowa została uruchomiona w 1964 r. W latach 1978–1979 powstały także nowe linie do Bogdałowa oraz Władysławowa. Łączna długość tras Kolei Górniczej KWB Adamów to prawie 30 km. Rozstaw szyn wynosił 1435 mm. Ostatni pociąg KG KWB Adamów wyruszył w trasę 30 grudnia 2017 r. Likwidacja zakładowej sieci kolejowej rozpoczęła się zaraz po zamknięciu elektrowni Adamów, która miała miejsce 1 stycznia 2018 r. Na początku 2019 r. tzw. krokodyle zostały wystawione na sprzedaż oraz rozpoczęto fizyczną likwidację linii kolejowych KWB Adamów.
Autor: Damian Malesza
Fot. Damian Szarek