Sektorkolejowy » Kraków: Rusza Krakowska Linia Muzealna

Kraków: Rusza Krakowska Linia Muzealna

pzez Damian

Już w najbliższą niedzielę, 4 czerwca po raz pierwszy w tym roku zostanie uruchomiona Krakowska Linia Muzealna. To znakomita okazja, aby wybrać się w podróż ulicami Krakowa historycznymi tramwajami. Tym bardziej, że MPK SA dla mieszkańców i turystów przygotowało w tym dniu wyjątkowy skład wagonów. Na linię nr 0 wyjedzie bowiem pociąg złożony z warszawskiego wagonu N z 1949 roku oraz wagonów doczepnych ND z Krakowa i Poznania z 1951 roku. Stało się to możliwe dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie z MPK w Poznaniu i Tramwajami Warszawskimi, które zdecydowały się wymienić na okres wakacyjny swoimi historycznymi pojazdami.

Dodatkowo na linii nr 0 będzie także kursował także krakowski wagon SN1 z przyczepą PN3. Warto przejechać się także tym tramwajem, bo w tym roku minęło dokładnie 100 lat od jego uruchomienia.

Trasa linii 0 jest następująca:

Dajwór – Na Zjeździe – Limanowskiego – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – Dominikańska – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – Al. 3 Maja – Cichy Kącik (powrót: Cichy Kącik – Al. 3 Maja – Piłsudskiego – Straszewskiego – Franciszkańska – Dominikańska – Starowiślna – Dajwór).  Linia 0 w dniu inauguracji będzie kursować w godzinach ok. 10:30 – 18:00.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

W tym roku sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się niezwykle ciekawie także pod względem tras, po których będą kursować historyczne pojazdy:

  • Po raz pierwszy zabytkowe tramwaje wyjadą już w najbliższą niedzielę, 4 czerwca, a na linii nr 0 pojawi się niezwykły pociąg złożony z trzech wagonów typu N – każdy z innego miasta – Warszawy, Krakowa i Poznania.
  • Sezon KLM zakończy się w ostatnią niedzielę września (24 września)
  • W okresie wakacji tramwajowa linia nr 0 (Dajwór-Cichy Kącik) będzie kursować w każdą niedzielę oraz w święto 15 sierpnia, co daje łącznie 18 dni, kiedy będzie można przejechać się „zerówką”.
  • Wzorem ubiegłych lat pojawi się także linia nr 15 na trasie Cichy Kącik – Pleszów, która kursować będzie 11 czerwca, 30 lipca i 3 września.
  • Nowością w tym sezonie będzie linia nr 23 na swojej trasie historycznej sprzed kilkunastu lat, łącząca Nowy Bieżanów i Borek Fałęcki. Jedyną zmianą w stosunku do tamtej trasy będzie przejazd przez zajezdnię tramwajową Podgórze w kierunku Borku Fałęckiego. Wszystko po to, aby pasażerowie w trakcie kursu mogli zobaczyć jak wygląda zajezdnia tramwajowa, a także przejechać się ulicą Rzemieślniczą, na co dzień nieużywaną w ruchu liniowym. Linia 23 będzie uruchamiana 2 lipca i 13 sierpnia.
  • Na krakowskie ulice wyjadą także zabytkowe autobusy kursujące na specjalnych liniach autobusowych. Będą one uruchamiane cztery razy: 25 czerwca, 23 lipca, 15 sierpnia i 10 września.
  • W niedzielę, 25 czerwca poza kursami historycznych autobusów została zaplanowana niespodzianka – w rejonie pętli autobusowej Kurdwanów zostanie przygotowana wystawa zabytkowych pojazdów technicznych z kolekcji MPK SA w Krakowie.

Źródło: MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz