Sektorkolejowy » Komfortowo i bezpiecznie pojedziemy koleją w województwie śląskim

Komfortowo i bezpiecznie pojedziemy koleją w województwie śląskim

pzez Patryk

Bezpieczniejsze podróże koleją w województwie śląskim zapewnią prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza, między Rydułtowami a Suminą

Pociąg typu PUN do kompleksowej wymiany nawierzchni, wykonał prace na odcinku ponad 6 km. Osadzono fundamenty pod słupy trakcyjne, gdzie po ustawieniu konstrukcji zostanie wywieszone prawie 7 km sieci trakcyjnej. Przebudowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to prawie 26 mln zł złotych.

Efektem prowadzonych prac mają być sprawniejsze podróże na linii Rydułtowy – Sumina. Roboty dobrze wpiszą się w uzyskane już w 2019 roku efekty prac na liniach od Chybia przez Żory, Rybnik, Suminę do Nędzy.

Na objętej robotami trasie między Rydułtowami, a Suminą pracował specjalny pociąg techniczny (PUN), który wymienił 6,5 km toru. Wysokowydajna maszyna do potokowej wymiany nawierzchni torowej o długości ponad pół kilometra, to połączony z wielu urządzeń zestaw, m.in. suwnic do transportu starych i nowych podkładów oraz dźwignic, które zabierają stare szyny i układają nowe. Prace z udziałem maszyny wykonywane są szybciej.

Na linii poprawiają się warunki przejazdu składów elektrycznych. Stara sieć trakcyjna została zdemontowana. Zabudowano fundamenty palowe pod nowe słupy trakcyjne. Po ustawieniu konstrukcji zostanie wywieszone ok. 7 km nowej sieci trakcyjnej.

Będzie też bezpieczniej na 4 przejazdach kolejowo-drogowych między Rydułtowami, a Suminą. Dwa przejazdy zyskają dodatkowe zabezpieczenia – sygnalizację świetlną i dźwiękową. Pozostałe przejazdy zostaną wyposażone w nowe urządzenia sterowania. Dzięki przeprowadzonym pracom pociągi pasażerskie przyspieszą z 80 do 120 km/h. Składy towarowe będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h, dzięki czemu sprawniej przewiozą towary.

Prace realizowane są przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. (PPMT Gdańsk) na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach zadania: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza tor nr 1 w km 51,135 – 57,764 wraz z robotami towarzyszącymi”. Wartość prac to prawie 26 mln zł netto ze środków budżetowych. Zakończenie planowane jest w IV kwartale 2021 roku.

Źródło zdjęć: www.plk-sa.pl
Źródło artykułu: www.plk-sa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz