Sektorkolejowy » „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”

„Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”

pzez Damian

W sobotę 25 listopada br. odbyły się kolejne przejazdy historycznym składem po najbardziej malowniczych liniach kolejowych w okolicach Wrocławia. Była to pierwsza odsłona projektu pt. „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest możliwość zwiedzania Dolnego Śląska z innej perspektywy: z pokładu historycznego składu.  

Klub Sympatyków Kolei planuje przejazdy po trasach, gdzie na co dzień nie docierają pociągi pasażerskie. Będą to linie to także linie uznawane za najbardziej malownicze w naszym kraju. Podczas każdego przejazdu dodatkową atrakcją będą komentarze przewodnika dotyczące mijanych stacji, historii obiektów inżynieryjnych, architektury. 

Podczas sobotniego przejazdu skład był ciągnięty przez „Fiata”, czyli lokomotywę serii SU45-079. Jest to jedyny czynny egzemplarz utrzymywany w historycznych barwach oraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym. Dla pasażerów były dostępne wagony historyczne serii Bi z lat 1928-1930, salonkę oraz kuszetkę z lat 70.  

Na 25 listopada zostały przygotowane trzy pociągi specjalne:

Pociąg „Leśnica”  

Trasa jest znana z Kolejowych Zakamarków Wrocławia. Pociąg wyruszył ze stacji Wrocław Główny w kierunku posterunku odgałęźnego Wrocław Grabiszyn. Następnie Wrocław Muchobór, Wrocław Nowy Dwór oraz Żerniki i Wrocław Leśnica. Na stacji Leśnica miały miejsce manewry oraz oblot składu. Powrót był zaplanowany przez stację towarową Wrocław Gądów (nie dostępny dla pociągów pasażerskich).

Pociąg „Kocie Góry” 

Ta trasa była największą atrakcją sobotnich przejazdów. Linia do Trzebnicy jest pierwszą linią na Dolnym Śląsku przejętą przez samorząd i zrewitalizowaną na potrzeby ruchu regionalnego ponad 10 lat temu. Przed zawieszeniem ruchu na w latach 90. była to „kultowa” trasa dla Fiata, był to typowy pojazd trakcyjny wykorzystywany w ruchu trakcyjnym na linii kolejowej nr 326. 

Pociąg „Jelczanin” 

Na trasie tego pociągu można było podziwiać z okien składu tereny przyrodnicze położone w okolicach Wrocławia. Pociąg wykonał pętlę wokół Wrocławia. Do Jelcza-Laskowic trasa wiodła po linii kolejowej nr 277 przez Siechnice, Kotowice, Czernicę Wrocławską. Na trasie znajdują się trzy mosty (nad rzeką Oławą oraz Odrą). Z Jelcza pociąg przejechał po linii kolejowej nr 292 przez stacje Wrocław Swojczyce, Wrocław Sołtysowice.  

Czekamy z niecierpliwością na kolejne przejazdy. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami oraz filmem.  

Autor: Marcin Zachariasz
Fot. Marcin Zachariasz

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz