Sektorkolejowy » Jest przetarg na projekt linii Katowice-Tychy

Jest przetarg na projekt linii Katowice-Tychy

pzez Damian

Efektem planowanej inwestycji na linii Katowice Piotrowice – Tychy będzie zwiększenie dostępu do kolei z nowych przystanków, dostosowanie stacji Tychy do obsługi wszystkich pasażerów oraz usprawnienie podróży w aglomeracji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie zadania, które jest częścią wielkiej inwestycji od Będzina do granicy z Czechami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy. To część wielkiej inwestycji od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do Zebrzydowic i granicy z Czechami, która całkowicie odmieni transport kolejowy w woj. śląskim. Głównym celem zadania jest zwiększenie dostępności kolejowej, skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii ważnej w przewozach lokalnych, międzywojewódzkich i międzynarodowych, zwiększenie przepustowości poprzez rozbudowę układu torowego i poprawa standardu podróży.

Planowana będzie przebudowa stacji Tychy wraz z budową nowego przejścia pod torami połączonego z peronami za pomocą schodów i wind. Zakres zadania obejmie także przystanki Katowice Piotrowice i Katowice Podlesie, które zostaną dostosowane do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Większy dostęp do kolei zapewnią planowane nowe przystanki w Katowicach przy ul. Tunelowej i Niezapominajek oraz w Tychach Mąkołowcu.

Zadanie zakłada zaprojektowanie modernizacji torów wraz z dobudową dodatkowych torów, dzięki czemu rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Będzie mogło kursować więcej pociągów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: Linia E 65 na odcinku Katowice Piotrowice – Tychy – prace projektowe”. Prace projektowe planowane są w latach 2024–2027. Prace budowlane mogłyby być realizowane w latach 2028-2031, po wcześniejszym pozyskaniu finansowania.

Katowice Piotrowice – Tychy to część dużej inwestycji

Odcinek linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy jest częścią większej inwestycji na linii Będzin – Zebrzydowice. PLK SA realizują prace budowlane między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. oraz między Tychami a Goczałkowicami. Odcinki Katowice Szopienice Płd. – Katowice Piotrowice oraz Zabrzeg – Zebrzydowice są w trakcie postępowań przetargowych. Zakończyły się prace budowlane na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do Zabrzegu.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz