Sektorkolejowy » Chorzów: Po dwuletniej przerwie tramwaje wracają na ul. 3 Maja

Chorzów: Po dwuletniej przerwie tramwaje wracają na ul. 3 Maja

pzez Adrian

W poniedziałek 23 stycznia 2023 r. na ul. 3 Maja w Chorzowie wznowiony zostanie ruch tramwajowy. Tym samym tramwaje znów pojadą linią nr 10 do Bytomia. Niestety ze względu na prowadzone prace modernizacyjne linia nr 11 do Katowic nie może jeszcze zostać uruchomiona.

Zakres zadania inwestycyjnego spółki Tramwaje Śląskie pn. „Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie” jest bardzo szeroki. Obejmuje nie tylko przebudowę infrastruktury tramwajowej, ale również modernizację instalacji podziemnych, drogę, chodniki oraz miejsca parkingowe. Realizacja inwestycji wymaga współpracy z władzami miasta.

Po tym, jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego, oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie” – poinformował Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Nadal trwają prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko, dlatego przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą. Oznacza to, że okolicznym mieszkańcom przyjdzie jeszcze poczekać na uruchomienie tramwajów z ul. 3 Maja w stronę Katowic.

Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie” – powiedział Andrzej Zowada.

Od poniedziałku 23 stycznia br. tramwaje linii nr 10 będą kursować w relacji między pętlą w Chebziu a placem Sikorskiego w Bytomiu przez Chorzów. Jednocześnie zawieszona zostanie tymczasowa linia autobusowa T-11.

Dzięki inwestycji Tramwajów Śląskich cała trasa tramwajowa na ul. 3 Maja zyskała dodatkowy tor, co przełoży się na skrócenie przejazdu. Poprawi się także komfort podróży, gdyż mocno wyeksploatowane torowisko zostało zastąpione nowym równym torem. Z efektów przedsięwzięcia ucieszą się także mieszkańcy ul. 3 Maja, którzy przed modernizacją narzekali na hałas oraz wibracje emitowane przez tramwaje. Ponadto piesi skorzystają z nowych chodników, a przystanki tramwajowe (w tym typu wiedeńskiego) umożliwią wygodne wsiadanie i wysiadanie z pojazdów.

Przy tak długiej przerwie kierowcy przyzwyczaili się parkować, gdzie się da, bez zastanawiania się, czy nie blokuje się ruchu tramwajowego. Dlatego apelujemy do kierowców, by od poniedziałku parkowali starannie, by nie doprowadzać do zatrzymań ruchu tramwajów, co wiąże się nie tylko z kłopotem dla pasażerów, ale też z wysokimi karami dla kierowców. Do pieszych zaś apelujemy o uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię, po której znów kursować będą tramwaje” – dodał rzecznik tramwajowej spółki.

Inwestycja Tramwajów Śląskich to część „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic.

O Tramwajach Śląskich pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Tramwaje Śląskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz