Sektorkolejowy » Dworzec w Pruszczu Gdańskim otwarty dla podróżnych

Dworzec w Pruszczu Gdańskim otwarty dla podróżnych

pzez Damian

Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Został wybudowany w miejscu dawnego, niefunkcjonalnego obiektu. Otwarty dziś dworzec jest dostosowany do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku ograniczono do holu pełniącego funkcję poczekalni oraz toalet. W poczekalni znajdują się ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności zainstalowano ścieżki prowadzące w budynku dworca i jego bezpośrednim otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca.

– Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim, wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, to kolejny dowód na to, jak rząd i PKP intensywnie pracują nad tym, aby Polacy mieli dostęp do nowoczesnej i przyjaznej kolei. Nie tylko w największych miastach, ale w całym kraju. Podobne, innowacyjne dworce, służą już pasażerom m.in. w Oświęcimiu, Bielsku Podlaskim czy Nidzicy. I, oczywiście, na tym nie koniec, ponieważ Program Inwestycji Dworcowych, obejmujący zarówno modernizację istniejących obiektów, jak i budowę zupełnie nowych, wkracza właśnie w drugi etap – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego oraz okolicznych miejscowości to niezwykle ważna i długo wyczekiwana inwestycja. Doskonale wpisuje się w realizowany aktualnie szeroki program modernizacji i unowocześniania polskich kolei, rewitalizacji dworców oraz realizowaną przez rząd politykę rozwoju transportu publicznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Pokazuje też, że dla wygody i bezpieczeństwa pasażerów PKP sprawnie realizuje nie tylko takie inwestycje, jak w Gdańsku, ale też w mniejszych miejscowościach – dodaje Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

– Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i całej aglomeracji gdańskiej zyskali nowoczesny funkcjonalny dworzec, zapewniający obsługę podróżnych na miarę XXI wieku. To kolejna inwestycja, która stanowi istotny element walki z wykluczeniem komunikacyjnym mniejszych ośrodków. To także kolejny dworzec oddany do użytku w ramach szeroko zakrojonego Programu Inwestycji Dworcowych, obejmującego całą Polskę i realizowanego z rozmachem od 2016 roku – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Przystępując do realizacji inwestycji dworcowej w Pruszczu Gdańskim i decydując się na wybór formuły Innowacyjnego Dworca Systemowego, chcieliśmy, aby mieszkańcy zyskali wizytówkę swojego miasta, którą mogą się pochwalić, a pasażerowie mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań zapewniających komfort i bezpieczeństwo oczekiwania na pociąg. To się udało. Dziś otwieramy zupełnie nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim, mieście stanowiącym bardzo ważny punkt na kolejowej mapie województwa pomorskiego. Przypomnę, że niedawno otworzyliśmy po gruntownej modernizacji piękny dworzec Gdańsk Główny, który był największym ze zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.  

Dworzec w Pruszczu Gdańskim posiada prostą, geometryczną bryłę, elewację ze szkła, aluminium i cegły klinkierowej. Na uwagę zasługuje także wieża zegarowa. Przestrzeń obsługi podróżnych została maksymalnie doświetlona poprzez zastosowanie przeszkleń, zaś zaplecze techniczne dworca jest „ukryte” za elewacją wykonaną z cegły klinkierowej. Bryłę nowego obiektu uzupełniła zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe. 

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Pruszczu Gdańskim jest ekologiczny i bezpieczny. W budynku zainstalowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Na dachu znalazły się 24 panele fotowoltaiczne do wytwarzania „zielonej energii”, a także urządzono zielony dach z roślinnością ekstensywną. Komfort termiczny w budynku zapewniają odpowiednio dobrane materiały budowlane o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a także pompy ciepła powietrze-powietrze służące ogrzewaniu budynku. Pracę całości urządzeń i instalacji na dworcu nadzoruje system BMS (Building Management System) odpowiadający również za optymalizację zużycia mediów. Istotnym elementem inwestycji była poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

– Powstanie nowego dworca w Pruszczu Gdańskim nie było możliwe bez dotacji z funduszy europejskich o kwocie ponad 9,1 mln zł. To wyjątkowy przykład tego, jak środki Unii Europejskiej przyczyniają się do zwiększenia funkcjonalności polskiego transportu poprzez budowę innowacyjnego dworca. Gratulujemy realizacji tak wspaniałej inwestycji, która jest doskonałym przykładem na to, że unijna polityka spójności gwarantuje poprawę życia obywateli w Polsce, a także pozwala na wprowadzenie rozwiązań przyjaznych dla klimatu – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

– Przebudowa kolejnego dworca kolejowego to doskonały przykład tego, jak wsparcie finansowe z Unii Europejskiej przekształca infrastrukturę w naszym kraju. Dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko podróżni mogą już w pełni korzystać z nowego dworca – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Zmieniła się także aranżacja bezpośredniego otoczenia dworca oraz organizacja ruchu. Na nowo wytyczono chodniki oraz drogę, a także tereny zielone. Tuż przy dworcu powstały po dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych oraz aż 15 stojaków rowerowych wraz ze słupkiem naprawczym (poza pięcioma znajdującymi się pod wiatą dworcową). Aranżację przestrzeni wokół budynku uzupełniły elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

Prace budowlane związane z budową nowego dworca w Pruszczu Gdańskim trwały od lipca 2021 roku. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 9,1 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych była firma PBE Elbud Gdańsk S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna MERITUM PROJEKT Marek Myrcik.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz