Sektorkolejowy » Cztery lokomotywy Gama zasilą tabor litewskiego przewoźnika cargo

Cztery lokomotywy Gama zasilą tabor litewskiego przewoźnika cargo

pzez Adrian

W taborze spółki LTG Cargo Polska należącej do litewskiego operatora transportu kolejowego AB LTG Cargo będą jeździć cztery nowe lokomotywy Gama 111Ed z systemem dojazdowym Marathon wyprodukowane w bydgoskich zakładach Pesy. Pierwsza z nich została kilka dni temu przekazana odbiorcy.

Lokomotywa Gama Marathon to czteroosiowa jednostka elektryczna ze spalinowym silnikiem o mocy 5600 kW. Umożliwia prace manewrowe i rozładunkowe na niezelektryfikowanych odcinkach linii w portach lub na bocznicach towarowych bez konieczności angażowania dodatkowych lokomotyw manewrowych.

Nowe Gamy trafią do LTG Cargo Polska sp. z o.o. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Rail Capital Partners sp. z o.o. (RCP) i Pesa Bydgoszcz S.A.

RCP to spółka posiadająca lokomotywy w celu ich dzierżawy przewoźnikom kolejowym. Jej jedynym udziałowcem jest Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych Kapitałowy, a częścią jego portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju S.A. Jak pisze o sobie RCP:

przedsiębiorstwo zapewnia przewoźnikom kolejowym dostęp do nowoczesnych lokomotyw bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów kapitałowych

LTG Cargo Polska to spółka w 100% zależna od litewskiego operatora transportu kolejowego AB LTG Cargo, a ta z kolei jest częścią największej w krajach bałtyckich grupy kolejowej AB Lietuvos geležinkeliai (LTG) i pod względem wolumenu transportu ładunków w Unii Europejskiej zajmuje 10. miejsce. LTG Cargo na polskim rynku działa o roku 2020, zajmując się transportem towarów.

Autor: Agata Sumara
Fot. Krystian Barański

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz