Sektorkolejowy » Centralny Port Komunikacyjny sfinalizował przejęcie spółki Torpol

Centralny Port Komunikacyjny sfinalizował przejęcie spółki Torpol

pzez Damian

Spółka CPK uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia i zakończyła proces zakupu pakietu kontrolnego akcji Torpolu (38% akcji) od Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), które do tej pory było największym akcjonariuszem. W środę 5 kwietnia br. podpisano umowę w tej sprawie.

Proces zakupu pakietu kontrolnego akcji spółki Torpol rozpoczął się od momentu podpisania umowy przedwstępnej w styczniu br. W kolejnym etapie Centralny Port Komunikacyjny pozyskał wszystkie wymagane zgody tj. korporacyjne oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

„Najważniejsza korzyść z dzisiejszej transakcji to ograniczenie ryzyka braku wykonawców podczas realizacji ambitnego programu inwestycji kolejowych CPK.  Transakcję przeprowadziliśmy  zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi. Została poddana analizie rentowności i otrzymała pozytywny wynik testu prywatnego inwestora, dzięki czemu zakupiliśmy jedną z najważniejszych spółek budowlanych w Polsce” – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Jak deklarują przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycja w przedsiębiorstwo wykonawcze z wieloletnim doświadczeniem znacząco ułatwi budowę „szprych CPK” – linii kolejowych, które będą prowadzić m.in. do projektowanego lotniska. Ponadto zaznaczają, iż przejęcie kontroli nad Torpolem nie spowoduje, że będzie on uzyskiwał  kontrakty na preferencyjnych zasadach.

„Spółka CPK prowadzi transparentne postępowania w ramach udzielenia zamówień na roboty budowlane, gdzie Torpol będzie mógł złożyć swoją ofertę na takich samych warunkach jak pozostałe podmioty na rynku i zgodnie z prawem zamówień publicznych” – informuje Centralny Port Komunikacyjny w komunikacie.

„Spółka wykorzystała okazję inwestycyjną, uczestnicząc w IPO Torpolu i jako inwestor finansowy wykonała jak najlepiej swoją rolę. Zapewniamy zarówno CPK, jak i akcjonariuszy Torpolu, że dziś jest to spółka profesjonalnie zarządzana, z innowacyjną kulturą organizacyjną, doskonałą kadrą kierowniczą i zespołem ok. 800 pracowników oddanych jej sukcesowi” – zaznacza Jadwiga Dyktus, prezes TFS.

Jadwiga Dyktus podkreśla także, że Towarzystwo Finansowe Silesia od dwóch dekad z dużym zaangażowaniem uczestniczy w kluczowych procesach inwestycyjnych oraz restrukturyzacyjnych dużych przedsiębiorstw państwowych.

O Torpolu

Firma Torpol od 30 lat zajmuje się modernizacją oraz budową infrastruktury kolejowej. Świadczy usługi także w sektorze drogowym i kubaturowym. Zatrudnia ponad 800 doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Spółka zrealizowała bardzo dużo projektów budowy i modernizacji odcinków najważniejszych linii kolejowych, które są częścią paneuropejskich korytarzy transportowych: E20, E30, E65 oraz E75. Ponadto była odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę multimodalnego dworca Łódź Fabryczna (jako generalny wykonawca).

O spółce Torpol pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz