Sektorkolejowy » Będzie nowy przystanek kolejowy na linii Kraków – Katowice

Będzie nowy przystanek kolejowy na linii Kraków – Katowice

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zaprojektowanie i wybudowanie przystanku kolejowego w Pisarach. Do końca 2024 roku mieszkańcy tej miejscowości zyskają dostęp do kolei z nowoczesnych peronów, zlokalizowanych przy zmodernizowanej trasie Kraków – Katowice. To kolejny przystanek zaplanowany do realizacji w regionie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

PLK S.A. podpisały umowę za niemal 12 mln zł netto na projekt i budowę nowego przystanku kolejowego, który znajdzie się w sąsiedztwie ul. Krzeszowickiej w Pisarach (pow. krakowski). Firma Primost Południe Sp. z o.o. do końca 2024 roku przygotuje dokumentację projektową, pozyska niezbędne decyzje administracyjne i wykona prace budowlane. Perony będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a zlokalizowane obok miejsca parkingowe ułatwią łączenie podróży. Odjazdy z położonej w sąsiedztwie Krzeszowic miejscowości, przez którą przebiega zmodernizowana międzynarodowa linia kolejowa E30, będą możliwe m.in. w kierunku Krakowa i Katowic. Dojazd do stolicy Małopolski pociągami regionalnymi zajmie mniej niż 25 minut, a podróż na Śląsk ok. 50 minut.

– Przystanek w Pisarach pomoże w codziennych dojazdach do pracy, szkoły, czy przychodni wielu ludziom. Dzięki takim inwestycjom skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym i stawiamy na rozwój polskiej kolei – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Podróżni skorzystają z dwóch peronów o długości 200 metrów, które będą odpowiednio wysokie, by ułatwić wejście do pociągów. Będą wiaty, ławki i tablice informacji pasażerskiej. Obok linii kolejowej powstaną bezpieczne ciągi komunikacyjne. Całość oświetlą energooszczędne latarnie w technologii LED. W ramach osobnej inwestycji PLK SA wybudują bezkolizyjne skrzyżowanie w miejscu istniejącego w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego. Zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

– PLK SA zmodernizowały główną linię kolejową łączącą Małopolskę ze Śląskiem. Podróżni chętnie korzystają z szybkich połączeń nowymi torami. Ten przystanek przybliży do kolei nowe miejscowości – mówi Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu, promuje ekologiczne środki transportu oraz wspiera polską gospodarkę. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W regionie podróżni już korzystają z efektów programu w Wolbromiu i Zatorze. Kolejne nowe przystanki powstaną m.in. w Krakowie, Nowym Sączu i Zakrzowie. W sumie w województwie małopolskim budowa nowych lub modernizacja istniejących przystanków obejmie 22 lokalizacje.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz