Sektorkolejowy » Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce

Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce

pzez Damian
  • Air Products będzie odpowiedzialne za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania
  • Alstom dostarczy bezemisyjne, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi pociągi
  • Umowa zwiększy świadomość proekologiczną wśród operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce

13 czerwca 2023 – Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, oraz firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru, podpisały porozumienie o współpracy, które dotyczy promowania rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce. W obszarze podjętych wspólnych działań Air Products będzie odpowiedzialna za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania w ramach własnego łańcucha dostaw. Natomiast Alstom dostarczy bezemisyjne, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi pociągi.

Transport ciężki, obejmujący pociągi, autobusy i pojazdy ciężarowe wymaga szybkiej transformacji energetycznej. Wspólne działania na gruncie polskim to kontynuacja partnerstwa Air Products z Alstom podjętego w 2022 roku z dniem podpisania listu intencyjnego dotyczącego dekarbonizacji transportu kolejowego w Czechach poprzez zastosowanie niskoemisyjnego wodoru.

Jako światowy lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej inwestujemy w projekty umożliwiające stosowanie niskoemisyjnego wodoru. Wierzymy, że wspólnie z Alstom możemy budować świadomość ekologiczną operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce. Chcemy wdrażać rozwiązania do zasilania paliwem wodorowym środków transportu, w tym także pojazdów szynowych. Razem udowodnimy, że wodór ma zastosowanie w kolejnictwie, a eksploatacja pociągów wodorowych jest solidną technologią, która jest jednocześnie bezpieczna i przyjazna dla środowiska, a także efektywna ekonomicznie powiedział Jacek Cichosz, Prezes Zarządu Air Products w Polsce.

Dekarbonizacja transportu i dążenie do neutralności emisyjnej wymaga realnych i natychmiastowych działań. Rozwój innowacyjnego transportu szynowego jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie. Alstom jako pierwszy wprowadził do użytku komercyjnego pociąg wodorowy, który jest już z powodzeniem wykorzystywany w ruchu pasażerskim. Tym samym, Coradia iLint™ to jedyny na świecie działający pasażerski pociąg wodorowy, który charakteryzuje się nie tylko pełną bezemisyjnością, ale i wydajnością energetyczną. Bazując na doświadczeniu w rozwijaniu innowacyjnych technologii, wspólnie z Air Products jesteśmy gotowi na wprowadzenie pociągu wodorowego na polskie tory, współuczestnicząc tym samym w wodorowej rewolucji mówi Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

W Polsce firma Air Products ma za sobą pionierskie wdrożenia środków transportu publicznego zasilanych wodorem. Po zaprezentowaniu autobusu miejskiego napędzanego wodorem w Jaworznie, przeprowadzonego wspólnie z partnerami producentem autobusów firmą Solaris, PKM Jaworzno i władzami miasta, firma podjęła kolejne kroki w kierunku zastosowania wodoru w transporcie, tym razem kolejowym. W Europie Air Products otworzyła swoją pierwszą stację tankowania wodoru już w 1994 roku i nadal dokonuje znaczących postępów w zastosowaniu wodoru zarówno jako paliwa transportowego, jak i paliwa do wytwarzania energii.

Alstom posiada szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii napędowych dla sieci i oferuje bogatą gamę ekologicznych produktów trakcyjnych do zastosowań wodorowych, akumulatorowych, hybrydowych i dwusystemowych oraz w sieciach trakcyjnych i wodorowych. Jako lider zrównoważonej mobilności, Alstom opracował pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, Coradia iLint™. Pociąg został oddany do użytku w 2018 roku w Niemczech. Od tego czasu pojazd był testowany w Austrii, Holandii, Szwecji, Polsce i Francji. Alstom zaprezentował pociąg wodorowy w Czechach i Słowacji podczas targów Railshow, które odbyły się w dniach 17-25 maja 2022 r.

Łącząc technologie dotyczące pojazdów szynowych Alstom oraz 60-letnie doświadczenie Air Products w zakresie produkcji i dystrybucji wodoru partnerzy gwarantują znaczny postęp technologiczny oraz zyskują wspólnie przewagę konkurencyjną na rynku. Podjęta przez Air Products i Alstom współpraca otwiera polski transport kolejowy na przyszłe technologie bezemisyjne. Umożliwi ona wprowadzenie wodoru do transportu kolejowego na terenie Polski. Obie firmy, jako pionierzy branży wodorowej w kraju, nieustannie podejmują istotne działania mające na celu przyspieszenie transformacji energetycznej transportu i innych sektorów gospodarki.

Źródło: Informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz