Sektorkolejowy » 400 pracowników Kolei Śląskich przejdzie kurs pierwszej pomocy

400 pracowników Kolei Śląskich przejdzie kurs pierwszej pomocy

pzez Damian

400 pracowników regionalnego przewoźnika przejdzie kurs pierwszej pomocy zorganizowany przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. To efekt umowy zawartej pomiędzy tymi dwoma instytucjami.

W grupie osób wytypowanych do udziału w szkoleniach będą konduktorzy, kasjerzy, maszyniści i kierownicy pociągów. Kursy będą trwać do końca listopada 2024 r. i w tym czasie zostanie przeszkolonych 400 pracowników zatrudnionych w Kolejach Śląskich. 

– Nasi ratownicy medyczni są najlepszymi specjalistami w tym fachu w województwie. Cieszę się, że razem z Kolejami Śląskimi będziemy mogli zrobić coś, co podniesie bezpieczeństwo pasażerów – mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Krytyczne sytuacje nie zaskoczą

Przemysław Brych przez pięć lat był konduktorem w Kolejach Śląskich, potem pracował jako kierownik pociągu. Teraz jest dyżurnym ruchu. Przekonuje, że szkolenia to bardzo dobry pomysł. 

– Najtrudniejsze u osoby, która ratuje zdrowie czy życie drugiego człowieka jest przełamanie strachu przed… ratowaniem – mówi Przemysław Brych. W swojej pracy mierzył się z atakiem padaczki u pasażera, czy osobami w kryzysie psychicznym. – Dzięki szkoleniom wiedziałem, jak zareagować i po prostu działałem – wspomina Przemysław Brych.

Lider w dbałości o bezpieczeństwo

Kadra Kolei Śląskich na szkoleniach prowadzonych przez ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego tylko zyska, a sama firma potwierdzi rolę lidera w dbałości o bezpieczeństwo pasażerów. Śląski przewoźnik regionalny od 2021 roku może się pochwalić Jednolitym Certyfikatem Bezpieczeństwa potwierdzającym spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa zgodnie z tzw. IV Pakietem Kolejowym. Posiada też jeden z najnowocześniejszych w Polsce Ośrodek Szkolenia Maszynistów z symulatorem pojazdu kolejowego ELF II. 

– Szkolenia pracowników w zakresie utrzymania bezpieczeństwa w pojazdach Kolei Śląskich to jeden z priorytetów spółki. Dlatego bardzo cieszy nas współpraca z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym. Jeśli mamy się uczyć, to tylko od najlepszych  mówi prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz