Sektorkolejowy » 30 polskich tramwajów z Bydgoszczy trafi do słowackich Koszyc

30 polskich tramwajów z Bydgoszczy trafi do słowackich Koszyc

pzez Patryk

W przetargu na dostawę 30 tramwajów polski producent starł się ze spółką Skoda Transportation, jednak to oferta polskiego dostawcy okazała się lepsza. To pierwszy kontrakt Pesy u naszego południowego sąsiada. Bydgoskie tramwaje zadebiutują w drugim co do wielkości słowackim mieście – Koszycach, gdzie pierwsze 10 pojazdów powinno pojawić się na torach w drugiej połowie 2023 r.

Dwukierunkowe tramwaje

W Koszycach eksploatowanych jest obecnie 130 tramwajów, a właśnie rozstrzygnięty przetarg jest największym tego typu postępowaniem od wielu lat. Nowe pojazdy zastąpią część zużytego i najbardziej przestarzałego taboru. Będą to tramwaje dwukierunkowe o długości 32 m, niskopodłogowe, oparte na czterech wózkach skrętnych oraz wyposażone w dwa pantografy. W tym samym czasie takim tramwajem będzie mogło podróżować 236 pasażerów.

Ekspansja Pesy w Europie

Kontrakt realizowany na potrzeby Koszyc jest pierwszym, który bydgoski producent pozyskał w tym kraju. Wcześniej tramwaje z Bydgoszczy już dostarczono lub zakontraktowano m.in. do kilku europejskich stolic (Moskwa, Sofia, Kijów) oraz innych miast, jak np. Kaliningrad (Rosja), Cluj, Iasi, Craiova (Rumunia), Seged (Węgry).

Łącznie na zagraniczne tory Pesa dostarczyła już ponad 170 tramwajów, a na polskie – ponad 600.

W lutym br. spółka zanotowała także spory sukces w Czechach, gdzie w przetargu na dostawę 160 pociągów wyeliminowała konkurentów, w tym krajowego rywala w produkcji pojazdów szynowych – nowosądecki Newag.

Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: www.wikipedia.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz