Sektorkolejowy » 150 lat kolei w Olsztynie – postęp prac modernizowanej stacji

150 lat kolei w Olsztynie – postęp prac modernizowanej stacji

pzez Damian

W Olsztynie kolej jest od 150 lat. Stacja od pięciu pokoleń umożliwia mieszkańcom korzystanie z pociągów. Dziś inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dostosowuje stację Olsztyn do współczesnych potrzeb wszystkich podróżnych. Zwiększa się dostępność i komfort obsługi. Kolej staje się bardziej konkurencyjnym środkiem transportu. Projekt za 400 mln zł współfinansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Realizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej stacji Olsztyn Główny, które prowadzone są w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn” jest poznańska spółka TORPOL.

Na stacji Olsztyn zostanie osiągnięty oczekiwany przez podróżnych komfort obsługi. Ułatwieniem będą windy oraz ruchome schody. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają dogodny dostęp na perony. Lepszą informację zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

Na stacji budowane są dwa pierwsze nowe perony. Powstaje konstrukcja nowego tunelu, który ułatwi dostęp do pociągów. Przedłużenie przejścia do ul. Zientary-Malewskiej umożliwi wygodne wejście na stację również od strony Zatorza. Wykonawca układa tory i rozjazdy, stawia słupy i bramki z siecią trakcyjną. Układane są instalacje systemu sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja PLK S.A. o wartości ok. 400 mln zł realizowana jest z udziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy zaplanowano w 2024 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim podróżni korzystają już z efektów inwestycji realizowanych przez PLK SA na liniach: Olsztyn – Działdowo, Szczytno – Pisz – Ełk oraz Olsztyn – Iława. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, m.in. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz RPO woj. warmińsko-mazurskiego, pociągi jadą sprawniej, szybciej i bezpieczniej.

Dostęp do kolei zwiększył się dzięki budowie nowych przystanków: Pisz Wschodni, Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Przebudowane zostały perony w ponad 40 lokalizacjach, m.in. w Olsztynku, Nidzicy, Piszu, Morągu, Pasłęku, Olsztynie Zachodnim, Starych Jabłonkach, Gągławkach, Stawigudzie, Samborowie. Perony oddane do użytku, wykonane zgodnie z kolejową instrukcją Id-22, posłużą następnym pokoleniom.

Sprawniejsze podróże w regionie zapewnią kolejne realizowane przez PLK S.A. inwestycje. Do lepszych przewozów przygotowywana jest linia Olsztyn Gutkowo – Braniewo oraz Ełk – Giżycko. W ramach programu przystankowego powstają trzy nowe przystanki w Nikielkowie, Kolnie i Wietrzychowie. Lepszą obsługę podróżnych, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewni przebudowa stacja Ełk realizowana przez firmę Budimex.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz