Sektorkolejowy » Za rok rusza budowa mostu kolejowego nad Pilicą

Za rok rusza budowa mostu kolejowego nad Pilicą

pzez Damian

13,5mln zł będzie kosztować budowa mostu kolejowego nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Umowa na inwestycję spółki PKP Polskie Linie Kolejowe realizowanej w formule zaprojektuj i wybuduj została podpisana z wykonawcą. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na drugą połowę przyszłego roku, a zakończenie projektu na koniec roku 2023.

Nowy most nad Pilicą

Aktualnie przeprawa przez Pilicę w Tomaszowie możliwa jest dzięki dwóm równoległym mostom (odrębnym dla każdego kierunku), z których jeden, prowadzący ruch w stronę Opoczna i Skarżyska-Kamiennej, wyremontowano w 2015 r. Drugi obiekt (obsługujący pociągi jadące w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej i Radomia), o długości 170 m, zostanie zdemontowany w ramach właśnie zawartej umowy. Jego filary oraz przyczółki będą wzmocnione, na nowych przęsłach ułożone zostanie torowisko, a nad nim pojawi się sieć trakcyjna. Konstrukcja obiektu podobnie, jak mostu sąsiedniego, będzie kratownicowa.

Szybsza i wygodniejsza podróż koleją

Prace zostaną przeprowadzone w ramach już realizowanych działań mających na celu modernizację linii kolejowej z Tomaszowa Mazowieckiego przez Radzice do Radomia. Prędkość jazdy składów pasażerskich zwiększy się ze 100 do 120 km/godz., a towarowych z 80 do 100 km/godz.

Nowy obiekt na trasie kolejowej to realne polepszenie warunków przejazdu zarówno pociągów pasażerskich, jak i towarowych, kursujących w regionie (np. Łódź Fabryczna – Drzewica) oraz tych na trasach dalekobieżnych (np. połączenia między Krakowem Głównym a głównymi stacjami w Warszawie Gdańskiej, Poznaniu, Szczecinie czy Gdyni).

Źródło zdjęcia: www.nakolei.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz