Sektorkolejowy » Warszawa: Wyższy poziom bezpieczeństwa na linii Warszawa Wileńska – Ząbki

Warszawa: Wyższy poziom bezpieczeństwa na linii Warszawa Wileńska – Ząbki

pzez Damian

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz sprawniejsza komunikacja w mieście to efekty zaplanowanych prac na odcinku Warszawa Wileńska – Warszawa Wileńska Marki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z wykonawcą umowę za ok. 18 mln zł netto na przebudowę dwóch przejazdów kolejowo-drogowych i wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja realizowana będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Jednym z efektów prac będzie usprawnienie komunikacji pieszej na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Naczelnikowskiej/Radzymińskiej w Warszawie. Przebiegają tutaj tory linii prowadzącej z Warszawy Wileńskiej w kierunku Ząbek i Wołomina. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują 30 metrów chodnika – po stronie kładki – o szerokości 2 metrów, który ułatwi mieszkańcom bezpieczne przekraczanie torów między ulicą Naczelnikowską a Radzymińską. Rogatki oraz sygnalizacja ostrzegą przed nadjeżdżającym pociągiem. Nowe oświetlenie ułatwi poruszanie się także po zmroku.

Prace obejmą również drugi pobliski przejazd kolejowo-drogowy na ul. Kosmowskiej. Zaplanowano wymianę oświetlenia oraz montaż monitoringu. Będą nowe rogatki oraz sygnalizacja świetlna.

– Polska kolej jest bezpieczna. Dzięki realizacji programów inwestycyjnych stale podnosimy poziom bezpieczeństwa na styku kolei i dróg. To m.in. budowa bezkolizyjnych skrzyżowań, jak również zadania takie jak to w Warszawie, czyli modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Działamy prospołecznie. Wsłuchaliśmy się w potrzeby mieszkańców Targówka. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują chodnik przez przejazd kolejowo-drogowy na ul. Naczelnikowskiej, który połączy dwie strony torów i będzie alternatywą dla miejskiej kładki – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Poza pracami na dwóch warszawskich przejazdach na ul. Naczelnikowskiej i ul. Kosmowskiej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymienią stare urządzenia sterowania ruchem kolejowym na odcinku Warszawa Wileńska – Warszawa Wileńska Marki. Zamontowane będą m.in. nowe semafory, urządzenia srk, napędy zwrotnicowe. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania. Takie rozwiązanie zapewni niezakłóconą pracę urządzeń nawet w trudnych warunkach zimowych. Dla pasażerów to oznacza bezpieczne i sprawne podróże koleją z Warszawy Wileńskiej w kierunku Ząbek.

Prace realizowane będą w ramach zadania „Przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wileńska Marki, Warszawa Wileńska”, który jest częścią projektu „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap II”. Realizacją robót zajmą się Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. Wartość umowy to około 18 mln zł netto. Prace finansowane będą w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja zaplanowana jest do realizacji do końca 2025 roku. Udostępnienie pieszym chodnika przez przejazd kolejowo-drogowy na ul. Naczelnikowskiej zaplanowano na przełomie I i II kwartału 2024

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz