Sektorkolejowy » Umowa na zaprojektowanie linii kolejowej z Krakowa do Niepołomic podpisana

Umowa na zaprojektowanie linii kolejowej z Krakowa do Niepołomic podpisana

pzez Damian

Umowa za 4,6 mln zł netto, podpisana przez PLK SA z konsorcjum firm w składzie: Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i Infra–Projekt Sp. z o.o. zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i decyzji środowiskowych. Pozwolenie na budowę ma być uzyskane w 2026 roku. Umożliwi to ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację prac.

Niepołomice po wielu latach odzyskają kolej. To dobra wiadomość dla nie tylko dla mieszkańców, ale również nas – kolejarzy. Konsekwentnie zwiększamy rolę kolei aglomeracyjnej w regionie – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa nowej linii kolejowej pomiędzy Niepołomicami a Krakowem umożliwi sprawną komunikację dla tysięcy mieszkańców samego miasta, jak i okolicznych gmin. Inwestycja otworzy szansę na efektywny transport dla wielu wykluczonych komunikacyjni miejsc, a także ułatwi dojazd dla pracowników lokalnej strefy gospodarczej. Nowy tor planowany jest na odcinku Podgrabie – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Pociągi pojadą nim z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech przystankach: MAN, Boryczów i Niepołomice. Podróż z tej miejscowości do centrum Krakowa zajmie ok. 30 minut. Koszt budowy nowego toru o długości 6 km oszacowano na przeszło 320 mln zł.

Firmowany przez Ministerstwo Infrastruktury program Kolej + jest wart 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Zrealizowane projekty przyczynią się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei. W regionie do realizacji zakwalifikowano 3 inwestycje: budowę łącznicy kolejowej Borowa Górka-Pieczyska, oraz budowę nowych połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Niepołomicami i Myślenicami.

Źródło: PKP PLK S.A.
Fot. Jan Bytnar

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz