Sektorkolejowy » Tunel pod torami w Legionowie gotowy

Tunel pod torami w Legionowie gotowy

pzez Damian

Gotowa jest bezpieczna przeprawa pod torami w Legionowie. Wiadukt kolejowy na szlaku z Warszawy do Trójmiasta zwiększa bezpieczeństwo na kolei i ułatwia komunikację drogową mieszkańców podwarszawskiej miejscowości. Inwestycję zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współpracy z Gminą Miejską Legionowo. Wartość robót, zaplanowanych do wsparcia z użyciem środków unijnych POIiŚ, to ponad 33 mln zł netto.

W Legionowie powstało nowe bezkolizyjne skrzyżowanie pod pięcioma torami linii Warszawa – Trójmiasto (lk9). Przeprawa zastąpiła dotychczasowy przejazd w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. Nowy obiekt zapewnia większe bezpieczeństwo na kolei oraz ułatwia komunikację drogową. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy przejadą pod torami bez oczekiwana przed rogatkami. Tunel drogowy ma 151 m długości oraz 13 m szerokości..

Na czas prac utrzymany był ruch pociągów na linii kolejowej nr 9 Warszawa – Gdańsk.

Bezkolizyjne skrzyżowanie powstało we współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Gminy Legionowo. Zaangażowanie PLK SA w zadanie wyniosło ponad 14,5 mln zł netto. Łącznie zadanie warte było ponad 33 mln zł netto. Udział PLK SA dotyczył finasowania budowy tunelu drogowego, likwidacji przejazdu w poziomie szyn, usunięcia kolizji nowego obiektu z infrastrukturą kolejową, opracowania dokumentacji projektowej oraz nadzoru nad robotami prowadzonymi na terenie kolejowym.

PLK SA realizują inwestycję w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” planowanego do współfinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa tunelu w Legionowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – „Etap III” i „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap IV” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 25 obiektów inżynieryjnych: 10 wiaduktów drogowych, 12 tuneli drogowych/wiaduktów kolejowych, 2 przejścia podziemne dla pieszych i 1 wiadukt pieszo-rowerowy. Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowanie bezkolizyjne, poza Legionowem, powstaje także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz