Sektorkolejowy » Trwa modernizacja stacji Kielce

Trwa modernizacja stacji Kielce

pzez Damian

Lepszy dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych i więcej obsługiwanych pociągów – PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły modernizację peronu numer 1 na stacji w Kielcach. Do końca roku najważniejsza stacja w województwie świętokrzyskim zmieni się z korzyścią dla pasażerów. Inwestycja za przeszło 18 mln zł finansowana jest ze środków budżetowych.

PLK SA przebudowują peron numer 1 na stacji w Kielcach. Pierwsze prace objęły rozbiórkę starej nawierzchni i przełożenie instalacji teletechnicznych. Obecnie wykonawcy przygotowują fundamenty nowego peronu.

Inwestycja polega na kompleksowej modernizacji peronu numer 1. Będzie on powiększony i wydłużony do 460 metrów długości (wcześniej było to 240 metrów). Dzięki temu możliwe będą odjazdy z dodatkowego toru, przy którym zatrzymają się pociągi regionalne, jadące w kierunku Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Peron będzie użytkowo powiązany z budynkiem dworca, który obecnie także jest odnawiany. Będzie on także wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Pojawi się na nim nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze i ścieżki naprowadzające. Dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych poprawi winda, którą będzie można się dostać do przejścia podziemnego. Nowe wiaty i ławki poprawią komfort oczekiwania na pociąg. Tablice informacyjne i nagłośnienie ułatwią orientację na stacji, a jasne oświetlenie zwiększy poziom bezpieczeństwa po zmroku. W ramach inwestycji wymieniona będzie również część torów i rozjazdów oraz sieć trakcyjna. Z pierwszych efektów tych prac podróżni skorzystają pod koniec 2023 roku.

PKP PLK przygotowują także modernizację pozostałych elementów stacji kolejowej w Kielcach. Inwestycja obejmie prace przy pozostałych peronach i torach. Zmieni się przejście podziemne, powstaną wygodne warunki do przesiadek pomiędzy środkami lokomocji. Będzie to część przygotowywanego projektu na linii kolejowej numer 8, na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz