Sektorkolejowy » Tabor Dębica przekazał PCC Intermodal dwie zmodernizowane lokomotywy manewrowe

Tabor Dębica przekazał PCC Intermodal dwie zmodernizowane lokomotywy manewrowe

pzez Adrian

Dębicka firma świadcząca usługi w zakresie produkcji i napraw taboru kolejowego realizuje kontrakt zawarty z PCC Intermodal, obejmujący modernizację trzech lokomotyw spalinowych przeznaczonych m.in. do pracy manewrowej. Dwie z trzech jednostek trafiły już do zamawiającego.

Lokomotywa do prac manewrowych i prowadzenia pociągów towarowych

Umowa z ubiegłego roku ma być zrealizowana maksymalnie do jesieni 2021 r. Jak podaje PCC Intermodal, zmodernizowane jednostki wesprą działania manewrowe na terminalach w Kutnie, Brzegu Dolnym i Gliwicach. Pierwsza z lokomotyw w lipcu trafiła do Brzegu Dolnego. Druga jednostka 6Dh-1 (Alf), powstała w wyniku modernizacji lokomotywy serii SM42. Jest przeznaczona do prowadzenia średnich i lekkich pociągów towarowych oraz do prac manewrowych. 

W efekcie modernizacji lokomotywa zyskała m.in. zupełnie nowe nadwozie, wysokoprężny 12-cylindrowy silnik spalinowy C27 firmy Caterpillar, zespół prądnic synchronicznych, sprężarkę śrubową oraz szafy elektryczne. Przygotowano ją do montażu systemu zdalnego sterowania. Kabina maszynisty jest teraz dwustanowiskowa, wyposażona w ergonomiczne fotele, panele operatorskie, klimatyzację. Ma też bogate wyposażenie socjalne. Posiada również systemy antypoślizgowe, kamery z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi w kabinie oraz radio GSM-R. Może poruszać się z prędkością do 90 km/godz.

Prezentacja zmodernizowanej lokomotywy SM48 typu 20D

Z końcem sierpnia firma Tabor Dębica zaprezentowała podczas konferencji zmodernizowaną lokomotywę serii SM48 typu 20D (Mikołaj), która może być eksploatowana na placu manewrowym lub prowadzić pociągi po torach normalnych (1435 mm), jak i szerokich (1520 mm). Model ten posiada najnowocześniejszy silnik spalinowy CAT 3512E Caterpillar o mocy 1800 kW z systemem oczyszczania spalin Adblue. Lokomotywa spełnia również najwyższe standardy bezpieczeństwa, jest wyposażona w system monitoringu i rejestracji audio-wideo z możliwością przesyłu danych na wskazany serwer

Autor: Agata Sumara
Fot. Krzysztof Wajsler

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz