Ponad 1 100 szt. dokumentacji pochodzącej ze zbiorów Stacji Muzeum zostanie zachowanych w wersji cyfrowej. Zdigitalizowane będą dokumenty techniczne lokomotyw elektrycznych typu EL100 i EL200 oraz wagonu spalinowego typu Sax – słynnej Luxtorpedy. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu tego roku i współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego objął patronat nad projektem.
Projekt „Następna w KOLEJności digitalizacja dokumentacji technicznej” jest kontynuacją digitalizacji zbiorów, które znajdują się w zasobach Stacji Muzeum. Cyfrowe odwzorowania muzealnych obiektów zostaną opublikowane w domenie publicznej. Tym razem będą to rysunki dokumentacji technicznej lokomotyw elektrycznych typu EL100 i EL200 oraz wagonu spalinowego typu SAx. Zostanie również uzupełniony zasób metadanych opisowych dla wszystkich obiektów, dla których będą wykonane odwzorowania cyfrowe
Tomy z dokumentacją techniczną wagonu spalinowego i lokomotyw elektrycznych pochodzą z zasobu muzealnego, który udało się częściowo zdigitalizować już wcześniej. Skanowane obiekty są unikatowe i mają dużą wartość historyczną.
Zarówno lokomotywy elektryczne EL100 i EL200, jak i wagony spalinowe Sax, to pierwsze tego typu konstrukcje wybudowane w Polsce w latach międzywojennych we współpracy z firmami zagranicznymi. Wagon spalinowy SAx powstał w wyniku modernizacji dokumentacji austriackich wagonów przez inż. Klemensa Stefana Sieleckiego. Lokomotywy elektryczne EL100 wyprodukowano w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce przy użyciu podzespołów z Wielkiej Brytanii. W przypadku lokomotyw o oznaczeniu EL200, zbudowanych w zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu, wyposażenie elektryczne lokomotyw zostało zamontowane we współpracy z brytyjską firmą English Electric w Zakładach Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie.
Proces skanowania już się rozpoczął. Wykonywane są odwzorowania cyfrowe wszystkich obiektów, opracowane zostaną metadane i wykonane kopie cyfrowe w postaci plików TIFF oraz JPG.
Wzorem wcześniejszych projektów, efekty digitalizacji zostaną upublicznione na platformie Cyfrowej Stacji Muzeum.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie realizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Źródło: UTK
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz również: