Sektorkolejowy » Siedlce: Edukowali w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

Siedlce: Edukowali w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

pzez Adrian

Warsztaty o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

W Siedlcach egzaminatorzy WORD oraz instruktorzy nauki jazdy mogli uczestniczyć w warsztatach, które poruszały tematykę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Organizatorem warsztatów były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Warsztaty eksperckie to element kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Jest to kampania, której zadaniem jest promowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się na obszarze przejazdów kolejowo-drogowych. Uczestnicy wydarzenia mogli zadawać pytania ekspertowi w dziedzinie kolei. Ponadto przygotowano dla nich materiały edukacyjne, które będą wykorzystane w procesie szkolenia nowych kierowców. Istotę przeprowadzania regularnych szkoleń, w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podkreśla Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:

„Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Są oni Ambasadorami Bezpieczeństwa. Uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Dlatego konsekwentnie prowadzimy warsztaty i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Chcemy, aby każdy kto uzyskuje prawo jazdy miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych”.

Przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. aż 99% niebezpiecznych incydentów, które mają miejsce na przejazdach kolejowych, wynika z nieodpowiedniego zachowania kierowców. Błędy, jakie popełniają kierowcy to m.in.:

  • ignorowanie sygnalizacji świetlnej
  • ignorowanie znaków
  • omijanie zamkniętych półrogatek
  • wjeżdżanie pod zamknięte rogatki

Przez takie zachowanie dochodzi do tragicznych zdarzeń, w wyniku których traci zdrowie lub życie wiele osób. Warto podkreślić, iż w roku 2020 na przejazdach oraz przejściach znajdujących się w poziomie szyn doszło do aż 158 niebezpiecznych zdarzeń, w wyniku których zginęły 44 osoby. Pomimo regularnego edukowania pasażerów oraz uczestników ruchu niestety wciąż wielu z nich nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu torów kolejowych.

Zostań Ambasadorem Bezpieczeństwa i miej realny wpływ na bezpieczeństwo najbliższych

Stres, pośpiech czy też zmęczenie często powodują, że ludzie zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto przypominać o prawidłowym, bezpiecznym zachowaniu oraz zachęcać do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby zostać Ambasadorem Bezpieczeństwa? To proste, jedyne co trzeba zrobić to poznać zasady bezpiecznego postępowania w rejonie torów kolejowych i promować ich przestrzeganie. Dzięki prostej inicjatywie można uratować zdrowie lub życie wielu osób.

Zapamiętaj! Żółta Naklejka PLK ratuje życie

Obecnie wszystkie przejazdy kolejowe, których zarządcą są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. specjalnie oznakowane. Warto zapamiętać, że po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja bądź też na napędach rogatek umieszczone są specjalne żółte naklejki, które zawierają trzy bardzo istotne informacje:

  • numer alarmowy 112
  • numer awaryjny
  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, który składa się z 9 cyfr

W jakiej sytuacji należy wykorzystać Żółte Naklejki PLK? Powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 kiedy:

  • doszło do unieruchomienia pojazdu między rogatkami
  • doszło do wypadku i konieczne jest ratowanie życia
  • widzimy na torach przeszkodę

Numer awaryjny powinien zostać wykorzystany kiedy dostrzeżemy usterkę techniczną np.:

  • uszkodzenie sygnalizacji
  • uszkodzenie rogatek
  • uszkodzenie oznakowania

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego wykorzystujemy podczas zgłaszania zagrożenia. Umożliwia to bardzo szybkie oraz precyzyjne zlokalizowanie miejsca zdarzenia, co pozwoli przyspieszyć przebieg akcji odpowiednich służb.

Żółta Naklejka PLK ratuje zdrowie lub życie przez umożliwienie szybszego i precyzyjnego reagowania oraz stanowi narzędzie zapobiegawcze. Znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Żółta Naklejka PLK w 2021 pozwoliła na wstrzymanie ruchu pociągów oraz szybkie wezwanie pomocy aż w 150 przypadkach, natomiast w aż 417 przypadkach pozwoliła na ograniczenie prędkości przemieszczania się pociągów w trosce o podróżujących.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz